Kat İrtifaklı Tapu Nedir, Ne İşe Yarar, Hangi Avantajlar Sağlar?

Yeni bir ev satın alacak olanların sıklıkla duydukları kat irtifakı araştırma konusu olmaya devam ediyor. Konut satın alacak kişilere kat irtifaklı tapu almaları tavsiye ediliyor. Peki kat irtifaklı tapu nedir? 

Emlak Terimleri 19.06.2021 - 00:10 19.06.2021 - 00:10 Serhat Karaman

Yeni bri ev satın olacak olanlar bazı emlak terimleri ile karşılaşıyorlar. Çok duyulmayan ama ev satın alırken büyük önemi olan bu terimler hakkında da araştırmalar yapılıyor. Bunlardan birisi de kar irtifakıdır. Peki kat irtifakı nedir ve nasıl kurulur? Emlak sektöründe ne ifade eder? Kat irtifak ıkurulması hangi anlama gelmektedir?

KAT İRTİFAKI NEDİR?

Bir arsa üzerinden henüz tamamlanmamış veya hiç yapımına başlanmamış bir projede kat mülkiyeti kurulmasına kat irtifakı denir. Kat irtifakı kurulması ile yapılan veya pılacak olan binanın resmi işlemlerinin yapıldığı anlamına gelir. Kat irtifakı kurulması ile yapılacak olan evin tapuda bir sorunla karşılaşması mümkün değildir. Bunun için yeni bir ev satın alırken evin tapusu üzerinde bu ayrıntıya özellikle dikkat edilmelidir. 

KAT İRTİFAKI NASIL KURULUR?

Kat irtifakı kurulması için bir binanın tamamlanmasına gerek yoktur. Projeye göre tapu dairelerinde o tapuya daire numarası, adres bilgileri gibi detaylar işlenir. Bu aynı zamanda alıcı ile satıcı arasında bir anlamda anlaşmayı ifade etmektedir. Tapu daireleri üzerinden kat irtifaku kurulma işlemleri yapılır. Kat irtifakı kurulmuş bir binanın tapu kaydı yapılmış demektir. Hatta her hak sahibinin hangi daireyi alacağı da bellidir. Ruhsat alımında da büyük bir kolaylık sağlar. Kat mülkiyetine geçişten önce kat irtifakının kurulması gerekir. Kat irtifakı kurulmuş bir tapu ile hak sahipleri kat mülkiyetli tapu alabilirler. 

KAT İRTİFAKLI TAPU NEDİR?

Kat irtifaklı tapu yapılan ve yapılmakta olan binalar için geçerli olan bir tapu çeşididir. Kat irtifaklı tapular o tapunun sahibine bazı avantajlar sağlar.Kat irtifaklı tapusu olan bir binanın ruhsat alması çok daha hızlı olur. Ayrıca kat mülkiyetli tapu da kat irtifaklı tapu ile alınabilir. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@