Katar Gezi Rehberi

Katar seyahatinizde gezilecek yerler nereler? Katar'ın doğal, tarihi ve turistik yerlerini yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Katar Gezi Rehberi

Katar seyahatinizde gezilecek yerler nereler? Katar'ın doğal, tarihi ve turistik yerlerini yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Katar’da gezilecek yerler ve görülmesi gereken tarihi, doğal güzellikler yanı sıra modern mekanların sayısı da oldukça fazladır. Katar, Arap Yarımadası’nın doğusunda yer alan bir ülkedir. Yaşam standartları ve refah düzeyi yüksek bir ülke olarak, her yol çok sayıda ziyaretçi ağırlamaktadır.

Katar’da Gezilecek Tarihi YerlerKatar Gezi Rehberi - Resim 1

Son derece yoksul bir tarihi geçmişe sahip olan Katar, 1971 yılında bağımsızlığını kazanmıştır. Katar’daki tarihi mekanlar ve dikkat çeken mimariler bulunmaktadır. Katar’a gittiğinizde mutlaka görmeniz gereken tarihi yerlerden bazı örnekler;

• Katar Devlet Camii: Katar ülkesinde bulunan en büyük camilerden biri olan yapı, 20. yüzyılın ilk yarısında inşa edilmiştir. Hem Arap hem de modern mimarinin bir arada sunulduğu heybetli bir cami olarak 175 bin metrekarelik alan üzerinde kurulmuştur.

• Zubarah Kalesi: 1938 yılında askeri sebeplerle inşa edilen bir yapıdır. Günümüzde çağdaş topikal arkeolojik bulgular için sergi ve sanat eserlerinin sunulduğu bir müze olarak ziyarete açılmıştır. Yapının bulunduğu bölge Katar’ın en büyük sit alanıdır.

• Doha Corniche: Doha Körfezi boyunca birkaç kilometre boyunca devam eden kıyı şeridinde oluşturulmuş alandır. 1970 ila 80 arasında yoğun çalışmalar ile oluşturulmuş bu alan, yürüyüş ve körfez manzarası için idealdir.

• Al Zubarah Arkeoloji Alanı: 18. ve 19. Yüzyıla ait yerleşimin en iyi korunmuş örneklerindendir. 2013 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne dahi edilmiştir. Dingin ve otantik görünümüyle ziyaret edilmesi gereken yerler arasındadır.

Katar’da Gezilecek Modern MekanlarKatar Gezi Rehberi - Resim 4

Yaşam standartları oldukça yüksek olan ve Basra Körfezi ülkesi olarak en zengin ülkeler arasında yer alan Katar’da ziyaret edebileceğiniz modern mekanlar oldukça fazladır. Katar’daki modern mekanlar arasında bulunan birkaç örnek şu şekildedir;• İslam Eserleri Müzesi: Katar Doha gezilecek yerler arasında, sergilenen değerli eserleri ile turistlerin sıklıkla ziyaret ettiği bir müzedir. Başkent Doha’nın sembollerinden biri olan bu müze, 2008 yılında hizmete açılmıştır. Doha Limanı’nın kenarında yapay bir ada üzerine kurulu olan yapı, 7. Ve 19. Yüzyıllara ait eserlerin sergilendiği bir müzedir.

• Katar Ulusal Müzesi: 2016 yılında inşası tamamlanan yapı, ilginç mimarisi ile dikkat çekmektedir. 430 bin metrekareli bir alan üzerine kurulmuş olan yapı, 8 bin civarında esere ev sahipliği yapmaktadır. Doğal tarih, Bedevi kültürü, Basra Körfezi sergileri, tarihi belgeler ve petrolün keşfi eserleri gibi pek çok eser sunulmaktadır.

• Arap Modern Sanat Müzesi: Başkent Doha’da bulunmaktadır. Arap Modern Sanat Müzesi 2010 yılında ziyaretçilere açılmıştır. 5500 metrekarelik bir alana kurulmuş olan müzede, ulusal sanatçılara ait 9 bin eser sergilenmektedir. Mükemmel tablolara ev sahipliği yapan müzeyi her yıl binlerce turist ziyaret etmektedir.

• The Pearl-Qatar: Başkent Doha’da bulunan yapay bir adadır. 4 milyon metrekarelik bir alan üzerine kurulmuş olan yapay ada, yabancı uyruklu kişiler tarafında mülkiyet olarak kullanılan ilk yerdir. Dünyaca ünlü birçok kişinin yazlık villası bulunan bu yapı, turistlerinde ilgisini çekmektedir.

• Aspire Kulesi: Başkent Doha’nın Aspire bölgesinde yer alan yapı ülkenin en değerli sembolleri arasındadır. 300 metre yüksekliğe sahip olan bir gökdelendir. Ülkenin en yüksek binası olma özelliğine sahip bu yapı, turistlerin en çok ziyaret ettiği yerler arasındadır.

• Villaggio Mall: Doha’nın batı kesiminde Aspire bölgesinde yer alan oldukça kapsamlı bir alışveriş merkezidir. 100 bin metrekarelik bir alan üzerine kurulmuş olan yapı, bahçesinden içine kadar uzanan sandal ile gezme imkânı sunmaktadır. Venedik tarzı bir kanala sahiptir. İçerisinde İngiliz, İtalyan, Alman ve Amerika’nın ünlü markaları dahil olmak üzere 200’den fazla mağaza bulunmaktadır.

• Katar Kültür Köyü: Çeşitli sahne performansları, dans gösterileri ve tiyatro oyunlarına ev sahipliği yapan bir alandır. Sanat etkinliklerinin yanı sıra spor alanları, plajı ve restoranları ile oldukça eğlenceli vakit geçirebilecek bir alandır. İçerisinde bulunan güvercin evleri de ziyaretçilerin dikkatini çekmektedir.

• Banana Island: Doha merkezinde feribot aracılığıyla 30 dakikada ulaşabileceğiniz bir adadır. Bembeyaz kumları ve turkuaz sularıyla yüzmek ve güneşin tadını çıkartmak için ideal bir yerdir. Sahil 800 metre uzunluğundadır.

Katar’da Gezilecek Doğal GüzelliklerKatar Gezi Rehberi - Resim 6

Dünyanın en zengin Arap devletlerinden biri olan Katar, doğal güzellikleri ile de oldukça zengin bir ülkedir. Katar’a yaptığınız seyahatte mutlaka görmeniz gereken doğal güzellikler bulunmaktadır. Katar’daki doğa harikaları için bazı örnekler şu şekildedir;

• Kum Tepeleri: Katar’da günün saatine ve ışığın açısına göre renk değiştiren kum tepeleri görülmesi gereken doğal güzellikler arasındadır.

• Khor Al Adaid: Katar’ın güneydoğu köşesinde, Doha’dan 60 kilometre uzaklıkta bulunan bir doğa harikasıdır. İç Deniz olarak da bilinen ve kendine özgü bir ekosistemi bulunan bu yer deniz ve çölün birleştiği nadir yerlerdendir. UNESCO tarafından doğal koruma alanı olarak belirlenmiştir.

• Al Thakira Mangrovları: Al Khor şehrinin kuzeyinde yer almaktadır. Gelgitler sonucunda haliçlerde ve çamurlu kıyılarda oluşan bir orman olan bu yer, görülmeye değer yerler arasındadır. Flamingo ve farklı kuş türlerine ev sahipliği yapan yer, büyüleyici manzaralara sahiptir.

• Ras Abrouq: Başkent Doha’nın 70 kilometre batısında yer alan kayalıklardır. Diğer ismi Zikrit olan bu kayalıklar, kireç taşlarının rüzgarla şekillenmesi sonucu oluşmuştur. Ras Abrouq aynı zamanda kumlu plajlara ve vahşi geyiklere ev sahipliği yapan bir doğal güzelliktir.

• Dahl Al Misfir Mağarası: Katar’ın en önemli doğal güzelliklerinden biridir. Mağara 40 metre derinliğe sahiptir. Çöl gülleri adı verilen jeolojik olaya ev sahipliği yapan mağara, Rawdat Rasid bölgesinde yer almaktadır.Katar’ın Meşhur YemekleriKatar Gezi Rehberi - Resim 8

Katar yemekleri oldukça fazla çeşitliliğe sahip ve lezzetleriyle ünlüdür. Katar’ın geleneksel yemekleri yıllar içerisinde Hint, İran, Kuzey Afrika ve Doğu Akdeniz mutfaklarından etkilenerek çeşitlenmiştir. Katar yemekleri genel olarak yerli üretim olan hurma, taze meyve, helva gibi tatlılarla tamamlanmaktadır. Katar’da ne yenir? merak ediyorsanız, denemeniz gereken tatlardan birkaçı şu şekildedir;• Balaleet: Üzerinde yumurta ile servis edilen bir yemektir. İçerisinde şeker, kakule, safran olan erişteli bir yemektir.

• Machboos: Kuru yemişlerle lezzet katılan pilav eşliğinde servis edilen, bol etli veya deniz mahsullü ana yemektir.

• Kabsa: Bol baharatla hazırlanan sebzeli ve etli pilavdır.

Katar’a Gidince Mutlaka Yapılacaklar

Katar’da yaşam standartları yüksek ve rahattır. Gezilecek tarihi ve modern mekanların yanı sıra yapmadan dönmemeniz gerekenler bulunmaktadır. Katar’da yapmadan dönmemeniz gerekenler arasında yer alan bazı aktiviteler;

• Çölde safari turlarına katılmadan,

• Souq Waqif’te alışveriş yapmadan,

• Katar yemeklerini tatmadan,

• Film City’yi gezmeden,

• Müzeleri gezmeden,

• Banana Island’da denizin keyfini çıkarmadan,

• Villaggio Mall içerisinde gondol ve alışveriş keyfi yapmadan dönmemeniz tavsiye edilmektedir.Katar’daki Gezinizde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Katar seyahatinizi planlarken ve seyahatiniz sırasında dikkat etmeniz gereken bazı hususlar mevcuttur. Bu hususlar şu şekildedir;

• Katar’daki tatiliniz için uyarılar arasında yanınızda alkol getirmemeniz yer almaktadır. Ülkeye alkol getirilmesi kesinlikle yasaklanmıştır.

• Diplomatik/Siyah, Hizmet/Gri ve Hususi/Yeşil pasaport sahibi olan Türk vatandaşları, Katar seyahatlerini vizesiz olarak gerçekleştirebilmektedirler.

• T.C Umama Mahsus/Bordo pasaport sahipleri ise havaalanında turistik amaçlı olarak 2 haftalık vizelerini alabilmektedirler. Vizenin alınabilmesi için Katar’da bir otelden rezervasyon yaptırılması gerekmektedir. Vize için ödenmesi gereken ücret 100 Katar Riyali olarak belirlenmiştir.

• Katar’da toplu taşıma gelişmiş değildir. Bu sebeple taksi kullanmak ya da araba kiralamak daha faydalı olacaktır.Emlak365.com Özel İçerik