Katarlıların Kanal İstanbul Projesi çevresinden ne kadar m2 arsa aldıklarını Murat Kurum açıkladı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kanal İstanbul Projesine ilişkin bir açıklamada bulundu. Kendisine sorulan soruya yanıt veren Bakan Kurum, arsa satış rakamlarını paylaştı.

Emlak Haberleri 20.05.2022 - 10:29 20.05.2022 - 11:12 Mustafa Karagöz

Emlak365.com - Son günlerde basında özellikle muhalefet partilerince dile getirilen bir iddia yer almaya başladı. Yeni İstanbul Havalimanının, Katarlılara satılacağına ilişkin iddla edilmiş ve bu iddialar hem sosyal medya hemde basında yankı bulmuştu. ,

Ortaya atılan bu iddialar hakkında Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum katıldığı bir canlı yayında açıklamalarda bulundu. 

KANAL İSTANBUL ÜZERİNDEN AÇIKLAMALARDA BULUNDU

Çevre Bakanı Murat Kurum konuşmasında gündeme gelen bu iddialara Kanal İstanbul Projesi üzerinden yanıt verdi. İstanbul Havaalanı'nın Katarlılara satılacağı iddialarının doğru olmadığını vurgulayan Bakan Kurum, bu iddiayı gündeme getirenlere seslendi. Onlara bakarsanız biz Türkiye’nin her yerini Katarlılara, Arap kardeşlerimize satıyoruz diyen Murat Kurum geriye dönüp bakıldığında ise bu iddiaların hiçbirinin gerçek olmadığının ortaya çıktığını ifade etti. Bakan Kurum konuşmasının devamında ise Kanal İstanbul üzerinden bir açıklamada bulundu. 

Kanal İstanbul Projesi için de benzer iddiaların gündeme getirildiğini hatırlatan Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Kurum, iddia edilen rakamlar ile oluşan gerçek rakamları son verileri paylaşarak kıyasladı. 

Katarlıların, Kanal İstanbul Projesi çevresinden ne kadar arsa aldıklarına ilişkin açıklamalarda bulunan Bakan Kurum "Kanal İstanbul’da da bütün alanı Katarlılar aldı dediler. Katarlıların aldığı 157 bin metrekare bir alan. 330.000.000 metrekare rezerv alandan tüm yabancıların aldığı mülklerin oranı yüzde sıfır nokta sıfır, sıfır 35. Katarlıların ise 0.00045. Yani yok denecek kadar az." ifadelerini kullandı. 

Bu noktada iddianın çıkış noktasına tepki gösteren Bakan Murat Kurum bu kişilerin hep bir algı peşinde olduğunu ve vatandaşları yanlış bilgiler üzerinden aldatmaya çalıştıklarını ifade etti. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@