Katlanır Cam Balkon Yasal Mı, Komşu Şikayet Ederse Yıkılır Mı. Yıkım Kararı Çıkar Mı?

Özellikle de pandemi döneminde pek çok kişinin balkonlu evlere yönelmesi ile beraber cam balkon yaptıranların sayısı hızla artmıştı. Peki, cam balkon yasal mı, yıkılır mı, belediye izni zorunlu mu?

Emlak Haberleri 30.12.2021 - 09:54 30.12.2021 - 09:54 Gülcan Özer

Cam balkon yaptıran kişilerin sayıları büyük bir hızla artarken özellikle de büyük sitelerde konu hakkında komşular arasında sorunlar yaşanabiliyor. Apartmanların dış görünüşlerindeki bütünlüğü bozması nedeni ile şikayet konusu olabilen cam balkonlar bazende komşuların birbirinden intikam alma kozu haline dönüşebiliyor. 

Belediyelere şikayet edilen cam balkonlar hakkında ise vatandaş yıkım kararı çıkar mı, cam balkon yasal mı, cam balkon yaptırılırken belediye izni gerekir mi? gibi soruların yanıtlarını arıyor. Peki, cam balkon yaptırmadan önce izin alınmalı mı, cam balkon yıkılır mı?

CAM BALKON YASAL MI?

Binada, apartmanda ya da sitede toplu olarak yapılmayan ya da kişinin bireysel olarak yaptıracağı tüm cam bolkon işlemlerinde yasal olarak izin alınması zorunludur. Yargıtay 18. Hukuk Dairesi tarafından açıklanan emsal karar kapsamında dış cepheye bakan kapı, pencere ve balkonlar ortak alan olarak kabul edildiği için cam balkon yapılması da ortak karardır. 

CAM BALKON YAPTIRIRKEN NELERE DİKKAT ETMEK GEREKİR, SUÇ MU, BELEDİYE İZNİ GEREKİR Mİ?

Cam balkon yaptırmadan önce belediye izni almaya gerek olmayıp kat maliklerinin çoğunluk izninin alınması yeterlidir. Kanuna göre cam balkon toplu olarak tüm bina ve kat malikleri tarafından ortak olarak yapılmıyorsa bu durumda yazılı komşu rızası şartı aranır ve komşuların 5'de dördünün onay vermesi gerekir. Yani 10 kişinin yaşadığı bir binada en az 8 komşunuzun buna onay vermesi gerekir. Aksi halde yapmış olduğunuz cam balkonunuz şikayet olması durumunda yıkılır.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@