Kavcıoğlu Açıkladı: Merkez Bankası 2022 - 2023 Brent Petrol ve Enflasyon Tahmini Rakamları Değişti

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu 2022 ve 2023 yıl sonu enflasyon tahmini rakamlarını açıkladı. Merkez Bankası enflasyon raporu sunumu, yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde kaç oldu?

Emlak Haberleri 27.01.2022 - 11:05 27.01.2022 - 11:10 Gülcan Özer

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu Merkez Bankası 2022 enflasyon raporu sunumunu gerçekleştirdi. Yapılan sunumda piyasaların beklemiş olduğu enflasyon beklentisi rakamları da açıklandı. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de koronavirüs döneminde uygulanan parasal genişleme politikası ile enflasyon rakamlarında yükseliş yaşanmıştı. 

Yaşanan yükselişin ardından yapılacak olan sunumun önemi daha da artmıştı. Yapılan sunumun ardından 10 puanı aşan yıl sonu enflasyon tahmini dikkat çekerken 2023 yıl sonu için ise tek haneli bir tahmin yapılması ekonomi kulislerini de hareketlendirdi. 

MERKEZ BANKASI 2022 VE 2023 YIL SONU BRENT PETROL FİYATI TAHMİNİ KAÇ DOLAR?

"Ham petrol fiyatları Aralık ayında salgın hastalığın Omicron varyantı nedeni ile düşerken, Ocak ayında endişelerin azalması ile yeniden yükselişe geçti. Ham petrol fiyatlarının önümüzdeki dönemde Ekim enflasyon raporu rakamlarının biraz üzerinde kalacağını işaret ediyor. 

2022 yılında ortalama 80.4 dolar, 2023 yılı için ise 73,4 dolar seviyesine yükseltildi. 

MERKEZ BANKASI 2022 YIL SONU VE 2023 ENFLASYON TAHMİNİ YÜZDE KAÇ, ENFLASYON NE ZAMAN DÜŞECEK?

Omicron varyantı nedeni ile bazı rakamlarda sınırlı seviyede değişikliklere gittik. Finansal koşulların bir önceki raporda tahmin edilen küresel para sıkılaşmasının daha sert olacağı bir tabloyu esas aldık. Sizlerle enflasyon tahminlerimizi paylaşmak istiyorum. Enflasyonun kademeli olarak hedeflerimize ulaşacağımız tahmin ediyoruz. Enflasyon yükseldikçe enflasyon tahmini aralığı da açılmaktadır. Bu çerçevede enflasyon tahmini için 2022 yıl sonu orta noktası yüzde 23,2  olmak üzere yüzde 18,5 ile yüzde 27,8 aralığında olacaktır. 

kavcıoğlu enflasyon sunumu

2023 yıl sonu enflasyon tahmini ise yıl sonunda orta noktası yüzde 8,2 olmak üzere yüzde 3,4 ile 13 aralığında gerçekleşeceği tahmin edilmektedir. 

MERKEZ BANKASI BİREYSEL VE TİCARİ KREDİ AÇIKLAMASI! KREDİ FAİZ ORANLARI DÜŞECEK Mİ?

Fiyat istikrarı ve finansal istikrarın tesisi için atılan adımların sonuçlarına ek olarak arz talep unsurları ve tedarik sürecindeki sorunların sona ermesi ile önümüzdeki aylarda dezenflasyonist dönemin başlaması beklenmektedir. Kapasite kullanım seviyeleri ve diğer öncü göstergeler yurt içinde güçlü seyrin sürdüğünü göstermektedir. Bu kapsamda ticari ve bireysel kredileri yakından takip ediyoruz. Ekonomiye sağlanan kaynakların etkin bir şekilde amacına uygun şekilde kullanılmasını önemsiyoruz" dedi. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@