Kaya Uyardı "İnşaat Sektörü Durursa Ekonomi Durur"

Son dönemde düşen konut satış rakamlarına eklenen piyasadaki nakit akışındaki sıkıntılar ve bankaların kredi kullanımlarını sıkılaştırması inşaat sektörünün sıkıntılı bir süreçten geçmesine neden oluyor.

EMLAK HABERLERİ 12.11.2018 - 16:00 15.07.2021 - 00:19 SERHATMEDYA

Son dönemde düşen konut satış rakamlarına eklenen piyasadaki nakit akışındaki sıkıntılar ve bankaların kredi kullanımlarını sıkılaştırması inşaat sektörünün sıkıntılı bir süreçten geçmesine neden oluyor.

Türk ekonomisinin itici gücü olarak kabul edilen inşaat sektöründe yaşanan kriz her geçen gün derinleşerek büyümeye devam ediyor. İnşaat maliyetlerinin rekor kırarak artmasına rağmen düşen konut satışları nedeniyle bu maliyet farkını fiyatlara yansıtamayan inşaat sektörü bir de üstüne azalan nakit akışı ile zorlu bir süreçten geçiyor. Geçici Değil Kalıcı Teşviklere İhtiyacımız Var! Sektörün içerisinden geçtiği sıkıntılı sürece değinen Şua İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Nimetullah Kaya “Konut sahibi olmak isteyen vatandaşlarımız yüksek faiz oranları nedeniyle zorluk çekerken birçok inşaat firması da sıkıntı yaşıyor.İnşaat sektörünü canlandırmak ve konut alımını kolaylaştırmak için başlatılan kampanyalar sayesinde sektörümüz kısa süreliğine de olsa hareketleniyor ancak bu hareketlilik yeterli değil. Hem ülke ekonomimiz hem de sektörümüz için yeni düzenlemelere ve kalıcı teşviklere ihtiyacımız var" diyerek sektörün destek beklediğini bir kere daha dile getirdi. Kentsel Dönüşüm Çalışmaları Mutlaka Hızlandırılmalı Türkiye'nin riskli bina sayısına da değinen Kaya “Konutların deprem bilinciyle ve insan ihtiyaçlarının iyi analiz edilmesi sonucunda itina ile tasarlanması gerekiyor. Bu noktada inşaat sektörüne de önemli görevler düşüyor.Özellikle büyük şehirlerde yaşanılan çarpık kentleşme ve beraberinde gelen yapısal sorunları planlı kentsel dönüşüm çalışmalarıyla ortadan kaldırmak mümkün. Burada önemli olan husus yenilenecek yapıları; şehrin mimarisine uygun, her türlü teknik altyapıya sahip ve sürdürülebilirlik ilkesi çerçevesinde planlanmak" dedi. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@