Kaybolan Tapu Ücretini Yenileme Ücreti 2021'de Ne Kadar Oldu?

Herhangi bir gayrimenkulüne ait tapusunu kaybeden vatandaşlar tapu müdürlüklerinden yenileme işlemi yapacaklar. Peki ne kadar ücret ödeyerek yenileme yapılacak?

Emlak Haberleri 11.11.2021 - 08:56 11.11.2021 - 08:57 Mustafa KARAGÖZ

Vatandaşlar üzerinde olan gayrimenkullerinin tapularını çok iyi muhafaza etmeliler. Aksi durumlarda evraklar zarar görebilir ve evrakların yenilenmesi gerekir. Bu durumlarda ise vatandaşların ek ödeme yapmaları gerekir. 

TAPU YENİLEME ÜCRETİ 2021'DE NE KADAR?

Tapusu zarar gören, kaybolan, yırtılan vatandaşlar bu işlemleri ilgili Tapu Müdürlükleri üzerinden yürütülecekler. 

Tapusuna gelen zararı kuruma bildirecek olan vatandaşlar daha sonra yenileme işlemleri için başvuruda bulunacaklar. Tapuların yenilenmesi için yapılan işlemler için Tapu Müdürlükleri masraf ücreti alır. 

Ödemeler yıllık olarak belirlenir. 2021 yılı için ödenmesi gereken tutarlara Tapu Genel Müdürlüğü resmi sitesinden bilgilendirme açıklamasında bulundu. Kurum açıklamasında hangi masrafların kaç TL olarak ödenmesi gerektiğini bir bir ilan etti. 

Yapılacak Ödemelere Dair Resmi Açıklama

Tapu Genel Müdürlüğü resmi sitesinden yapmış olduğu açıklamasında ilk olarak web tapu hizmetinin kullanılması durumda tüm ödemelerin online olarak yapılabileceğini ve ödemeler için şubelere gitmeye gerek olmadığını bildirdi. 

Kurum ödemeler ve masrafalara dair ise "2021 yılı için; Harçlar Kanunu 4 sayılı Tarifenin 17. maddesi hükmü “İlgililerin isteği üzerine gayrimenkullere ait verilecek kayıt örneklerinin her birisiyle çıkarılacak belge örneklerinin her sayfasından (Fotokopiler dahil 15,20 TL tapu harcı ile Suret olarak verilen tapu senedi ve ipotek belgesi için yöresel katsayıya bakılmaksızın belge başına maktu olarak 57,25 TL) döner sermaye hizmet bedeli alınır." açıklamasında bulundu. 

Vatandaşlar evrak yenileme işlemleri için ödemeleri yukarıda ilan edilen tutarlara göre yapacaklar. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@