Kaymakamlık Bursu Başvuruları 2021! 496 TL, 500 TL ve 900 TL için Başvurular e-Devlet'te

Maddi durumu kötü durumda olan ailelere kaymakamlıklar burs veriyor. Başvurular e-Devlet'te alınırken vatandaşların sağlamaları gereken bazı şartlar bulunuyor. İşte o detaylar.

Finans 01.09.2021 - 15:19 01.09.2021 - 15:19 Mustafa KARAGÖZ

Yeni eğitim öğrenim dönemi başladı. Uzun süre sonra yüz yüze başlayan eğitim öğrenim dönemiyle birlikte öğrencilerin masrafları da arttı. Bu dönemde ise kaymakamlıklar bazı öğrenciler için burs sağlamaya başladı. 

Kaymakamlık bursu olarak bilinen bursu almak için yapılması gerekenlerin neler olduğunu, kimlerin başvuru yapabileceğini ve diğer tüm detayları araştırdık. İşte 2021 yılı kaymakamlık bursu ayrıntıları. 

2021 YILI KAYMAKAMLIK BURSU BAŞVURULARI

Kaymakamlık burslarına dair bilinmesi gereken detay, bu bursların her sene eğitim öğrenim dönem öncesinde öğrencilere sağlandı. Aynı aileden bir öğrencinin alabildiği kaymakamlık bursu için başvurular ister şahsen istenirse de elektronik olarak yapılabilir. Başvuruların onaylanması için aşağıda yer alan başvuru şartlarının sağlanıyor olması gerek. 

Başvuru Şartları

Kaymakamlık bursu sadece Türk öğrenciler için geçerlidir. Öğrencilerin burs alabilmeleri için doğrudan örgün öğrenim kapsamında olmaları gerek. Açıöğretimde devam edenler için burs sağlanmaz. Kaymakamlık bursu ailenin temel ihtiyaçları için kullanılmaz eğitim harcamaları için kullanılır aksi durumda burs kesilir. Kaymakamlık bursu aynı aileden sadece bir çocuk için ödenir. Kaymakamlık bursu hakkından yararlanabilmek için gelir testi yapılması gerekmektedir. Aile içerisinde kişi başına düşen aylık gelirin 1/3’ün üzerinde olmaması gerekmektedir. Aylık hane geliri yüksek olan aileler için burs başvuruları onaylanmaz. 

E-DEVLET BAŞVURU EKRANI

Söz konusu burs başvuruları için iki seçenek bulunuyor. İlk seçenekte aileler e-devlet üzerinden başvurularını yapabilirler. Bunun için T.C numaları ve kendi şifreleri ile birlikte sisteme giriş yapacak olan vatandaşlar ardından 

arama bölümüne Kaymakamlık Bursu yazarak arama yapacaklar. Ardından karşılarına Kaymakamlık Bursu Ön Başvuru Formuna ulaşacaklar. Bu şekilde başvuruları işlemleri tamamlanacak. İsteyen vatandaşlar başvurularını kaymakmalıklardan şahsen de yapabilirler. 

BAŞVURULARIN ARDINDAN NE KADAR ÖDEME ALINACAK?

2021 yılı için kaymakamlık burs başvurularını yapan aileler için ödemeler öğrenim düzeyine göre değişecek.

İlkokul ve ortaokul öğrencileri için 2021 yılı kaymakamlık burs başvuruları 500 TL olarak açıklandı.

Bunun dışında lise ve üniversite öğrenciler için en düşük kaymakamlık burs ücreti 456 TL olarak ilan edildi.

Son olarak ise lise ve üniversite öğrenciler için en yüksek kaymakamlık burs ücreti 900 TL

Gelişmelerden Haberdar Olun

@