Kayseri Oruç Reis Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi İçin Riskli Alan Kararı Çıktı!

Türkiye genelinde kentsel dönüşüm çalışmaları tüm hızı ile devam ederken süreçte Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından riskli alan kararları da Resmi Gazete ile duyuruluyor. Bu kapsamda alınan Kayseri Kocasinan Oruçreis Mahallesi kentsel dönüşüm projesi riskli alan kararı da yayımlandı. Detaylar haberimizde...

Kentsel Dönüşüm 10.07.2021 - 11:35 10.07.2021 - 11:35 Serhat Karaman

Şehirleri daha modern bir görüntü kazandırmak, gecekonduları yıkarak yerlerine mahalle kültürünü yaşatacak yeni konutlar inşa etmek, olası bir depreme karşı hazırlanmak ve riskli yapı stokundan kurtulmak için başlatılan kentsel dönüşüm atağı tüm Türkiye'de yayılarak devam ediyor. Deprem riski yüksek olan bölgelere ağırlık verilerek gerçekleştirilen kentsel dönüşüm projelerinde süreci hızlandırmak amacı ile riskli yapı kararları da alınabiliyor. 

Bu kararlardan biri de Kayseri'nin Kocasinan ilçesine bağlı olan Oruçreis Mahallesi için alındı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından desteklenen çalışmalar kapsamında süreci hızlandırabilmek adına riskli alan kararı çıktı. Söz konusu bölge sınırları içerisine yer alan alanın riskli alan olarak ilan edilmesine karar verilirken, karar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanarak 10 Temmuz 2021 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanarak yürürlüğe girdi. 

Kayseri İli, Kocasinan İlçesi, Oruçreis Mahallesi Sınırları İçerisinde Bulunan Alanın Riskli Alan İlan Edilmesi Hakkında Karar (Karar Sayısı: 4253)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanan 4253 sayılı karar kapsamında Kayseri ili, Kocasinan İlçesi, Oruçreis Mahallesi sınırları içerisinde yer alan, ekli kroki ile listede sınır ve koordinatları gösterilen alan riskil alan ilan edildi. 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanunun 2 inci ve 2 inci maddeleri gereğince verilen karar 10 Temmuz 2021 Cumartesi tarihli Resmi Gazete ile yayımlanarak resmen yürürlüğe girmiş oldu. 

ORUÇ REİS MAHALLESİ YIKIM HARİTASI 

Yukarıda yer alan koordinat listesi içerisinde yer alan taşınmazların tümü riskli alan ilan edilen bölge içerisinde yer aldığı için riskli yapı tespit raporuna gerek duyulmaksızın yıkılabilecek. Söz konusu yıkım işlemlerinin öncesinde tüm taşınmazlara tebligat gönderilecek. Tebligata rağmen boşaltılmayan konutların elektrik, su ve doğalgaz abonelikleri kesilecek. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@