Kayseri Oruçreis Kentsel Dönüşüm Projesi'nde Son Durum Ne, İnşaat Başladı Mı?

Kayseri'nin büyük kentsel dönüşüm projelerinden olan Oruçreis Kentsel Dönüşüm Projesi'nde uzlaşma görüşmelerinde 450 konut için anlaşma yapıldığı bildirildi. 

Emlak Haberleri 24.11.2021 - 01:50 24.11.2021 - 01:50 Engin Uzunoğlu

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından Kayseri'de 200 Milyon TL'lik Oruçreis Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında uzlaşma görüşmeleri sürüyoır. Hak sahibi vatandaşlarla uzlaşma zemini arayan Kayseri Büyükşehir Belediyesi bu kapsamda 450 konut için sözleşme yapıldığını açıkladı. 3 haftada ulaşılan bu rakam projenin hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için umut verdi. 

UZLAŞMA GÖRÜŞMELERİ DEVAM EDİYOR

Oruçreis Kentsel Dönüşüm Projesi'nin yapımını Kayseri Büyükşehir Belediyesi, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve bu bakanlığın kuruluşu olan Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) ortak bir şekilde üstlendiler. Kentsel dönüşüm alanında mülk sahibi olan vatandaşlar bu mülkleri karşılığında inşa edilecek yeni konutları alabilecekler. Bu konuda vatandaşlarla proje temsilcileri arasında uzlaşma görüşmeleri hızla devam ediyor. 

DEPREME DAYANIKLI YENİ KONUTLAR İNŞA EDİLECEK

Uzlaşma görüşmelerinde hak sahibi vatandaşlara Oruçreis Kentsel Dönüşüm Projesi ile alakalı olarak kapsamlı bilgiler veriliyor. İnşa edilecek konutların depreme dayanıklı olacağı, sosyal yaşam alanlarına dair geniş imkanlarının bulunacağı, konutların fiziksel özellikleri konusunda vatandaşlara geniş bilgilendirmelerde bulunuluyor. 

EŞİT VE ŞEFFAF GÖRÜŞMELER

Hak sahibi vatandaşlarla yapılan uzlaşma görüşmelerinde alınan ilkesel karar gereği eşit ve şeffaf bir anlayışla görüşmeler yapılıyor. Hak sahibi vatandaşlara teklifler de yine bu doğrultuda yapılıyor.  Modern bir anlayışla inşa edilecek olan Oruçreis Kentsel Dönüşüm Projesi ile alakalı olarak gelinen son nokta da hak sahibi vatandaşlara aktarılıyor.

TOKİ İHALEYİ YAPIP YER TESLİMİNİ GERÇEKLEŞTİRDİ

Oruçreis Kentsel Dönüşüm Projesi'nde şu anda hangi aşamada olunduğuna dair de Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından açıklama yapıldı. Yapılan açıklamaya göre uzlaşma görüşmeleri süren 572 adet konutun yapım ihalesinin TOKİ tarafından gerçekleştirildiği bildirildi. Yer teslim sürecinin de tamamlandığı açıklanırken inşaatların çok kısa bir süre içerisinde başlayacağı açıklandı.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@