Kaz Dağları Asıl Verilen İmar İzinleri İle Talan Ediliyor!

Uzun süredir altın arama çalışmaları nedeni ile gündemde olan Kaz Dağları için yeni bir tartışma başladı. Kaz Dağları verilen imar izinleri ile kontrolsüz yapılaşma iddiaları ile yeniden gündeme geldi!

Emlak Haberleri 17.08.2019 - 12:00 15.07.2021 - 00:14 Emlak 365

Uzun süredir altın arama çalışmaları nedeni ile gündemde olan Kaz Dağları için yeni bir tartışma başladı. Kaz Dağları verilen imar izinleri ile kontrolsüz yapılaşma iddiaları ile yeniden gündeme geldi!

Türkiye'nin sahip olduğu doğal cennetleri arasında yer alan Kazdağları uzun süredir altın arama çalışmaları nedeni ile ağaç kesim haberleri ile gündemdeydi. Doğa severlerin büyük tepki gösterdiği ağaç katliamı başka bir gerçeği daha gözler önüne serdi. Ne yazık ki Kazdağlarında doğa katliamı maden arama çalışmaları öncesinden başlamış!Kampçılar ve İmar İzinleri İle Kontrolsüz Yapılaşma Kazdağları İçin Büyük Tehlike! Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi'nin Ağustos ayı toplantısı yine büyük tartışmalara sahne oldu. Muhalefet partileri altın arama çalışmalarını eleştirirken AK Partili üyeler ise CHP'li belediyeler tarafından verilen imar izinlerini eleştirdi. Konu hakkında açıklama yapan KA Partili Meclis Üyesi Av. Mehmet Birol Şahin ise "Kazdağları'nda maden işletmelerinin terk ettiği veya madencilik faaliyetlerinin sona erdiği yerlerde yeniden doğaya kazandırılmasıyla ilgili hassasiyetimizin olması lazım. Kazdağları'nda altın aramayı konuşalım bunda itirazımız yok. Ama bizim konuşmamız ve çözüm getirmemiz gereken iki husus var.Bizim görevimiz olması gereken iki husus var. Bizim Büyükşehir Belediye Meclisinde ve ilçe meclislerinin görevi olması gereken iki konu var. Kazdağları için asıl tehlike ne buna bakmak lazım. Kazdağları için iki tane çok önemli tehlike var. Bunlardan birincisi bölgede kamp yapan insanların oluşturdukları çevre kirliliği ve endemik bitkilere verdikleri zarar.Kazdağları'na gelerek kamp yapanlar istedikleri bölgeyi kullanarak Kazdağları'na özgü endemik bitkilerin yok olmasına neden olabiliyorlar. Kazdağları'nda özellikle kamp yapmak isteyenler için özel alanların ilçe belediye meclisleri tarafından belirlenmesi gerekmektedir. Kazdağları için ikinci ve asıl büyük tehlike ise bölgedeki yapılaşmadır.İlçe belediyelerinin geçmişte verdikleri imar izinleri Kazdağları'nda geriye dönüşü mümkün olmayan bir yapılaşmaya neden olmaktadır. Kazdağlarının eteklerini beton yığınına çeviren herkesin bunda sorumluluğu vardır. Kazdağları'nda altınla ilgili maden şirketlerinin istilasına hayır. Ancak kusura bakmayın Kazdağlarının en büyük sorunu kontrolsüz yapılaşmadır. Oradaki belediyelerin meclislerinin geçmişte yaptığı imar uygulamaları kontrolsüz yapılaşmaya neden olmuştur" diyerek imar izinlerini eleştirdi. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@