Kazakistan Devlet Başkanı Emri Verdi: 26 Protestocu Öldürüldü!

Kazakistan'da meydana gelen protestoların büyümesi nedeniyle Devlet Başkanının 'uyarı yapmadan ateş etme' emri verdiği ortaya çıktı. Olayda 26 eylemcinin öldürüldüğü öğrenildi.

Kazakistan Devlet Başkanı Emri Verdi: 26 Protestocu Öldürüldü!

Kazakistan'ın en büyük şehri Almatı'da yaşanan akaryakıt zammı protestoları devam ediyor. Protestolara karşı harekete geçen Kazakistan Devlet Başkanı Kasım Cömert Tokayev, güvenlik güçlerine uyarı yapmadan ateş etme hakkı verdiğini açıkladı.

Tokayev söz konusu protestocular için 'haydut' ifadesini kullanarak Almatı şehrine 20 bin kişinin saldırdığını belirtti.

Kazakistan Devlet Başkanı, protestolardan 'yabancı ülkelerin eğitim almış teröristlerin' sorumlu olduğunu söyleyerek, güvenlik güçlerine uyarı yapmadan ateş etme emri verdiğini duyurdu.

kazakiston protesto

BELİRLEMELERE GÖRE EN AZ 26 KİŞİ ÖLDÜ

Akaryakıt zammı için başlayan ve daha sonra hükümet karşıtı bir protestoya dönüşen olayda en az 26 protestocunun güvenlik güçleri tarafından öldürüldüğü öğrenildi. Protestolarda 18 güvenlik gücü mensubunun da öldüğüve 3 bindne fazla kişinin gözaltına alındığı iddia ediliyor.

Büyük protestonun tanıkları, Almatı'dameydana gelen protestolarda devlet binalarının basıldığını, bazı mağazaların kundaklandığı ve yağmalandığını bildirdi.

kazakiston protesto 2

Şehir yetkilileri ise Almatı'da 18 güvenlik gücünün öldürüldüğünü hatta bir tanesinin kafasının kesildiğini ileri sürdü.

Öte yandan sadece zam karşıtlığı olarak başlayan protestolar, hükümetin sert müdahaleleri nedeniyle büyümüş ve onlarca kişinin hayatını kaybetmesine neden olmuştu.

SONRAKİ HABER