Kazakistan Olayları Petrolü Vurdu! Benzin ve Motorine Yeni Zamlar Yolda

Kazakistan'da yaşanan olaylar Türkiye'de benzin ve motorin fiyatlarının artmasına neden olacak gelişmelere yol açtı. Petrol fiyatları yükselirken akaryakıta zam gelebileceği öğrenildi.

Finans 07.01.2022 - 10:35 07.01.2022 - 10:35 Mustafa Karagöz

Kazakistan'da bir süredir devam eden olaylar petrol fiyatlarını vurdu. Ülke genelinde gösterilere dönüşen protestolar hem can kayıplar hemde çok sayıda yaralıya neden olmuştu. Halen devam eden olaylar üretim tesislerini de vurdu. Öyle ki ülkede yaşanan gösteriler nedeniyle petrol fiyatları yükselmeye başladı. Hızla artan fiyatlar ise yeni zamların habercisi olarak yorumlandı. 

PETROL FİYATLARI YÜKSELMEYE BAŞLADI AKARYAKITA ZAM YOLDA

Petrol fiyatlarının yükselmesinde Libya ve Kazakistan'da yaşanan olaylar neden olarak gösteriliyor. Son olarak Kazakistan’ın en büyük petrol üreticisi, devasa Tengiz sahasındaki üretimin etkilendiği öğrenildi. Libya'da da petrol üretiminde sorunlar yaşanıyor. Bir dönem 65 dolar bandına kadar inen petrol fiyatları son olayların ardından 75 dolar ve 80 dolar seviyesine ulaştı. Brent petrol şuan da ise 82 83 dolar aralığında.

Dünyada artış gösteren fiyatların ardından akaryakıt fiyatlarını etkileyebilecek bir diğer gelişmenin yüksek arz olabileceği oldu. Yüksek arz nedeniyle fiyatlarda değişim olabileceği yorumlandı. 

Oanda Asia Pacific Pte Ltd. Kıdemli Analisti Jeffrey Halley petrol fiyatlarına ilişkin açıklamalarda bulunarak “Finansal piyasaların doğru ya da yanlış bir şekilde Omikron varyantını geçici bir anormallik olarak değerlendirmesi, petrolün son birkaç haftadır ralli yapmasına neden oldu.” değerlendirmesinde bulundu. 

NE KADAR ZAM GELECEK?

Yaşanan bu gelişmelerin ardından benzinin litre fiyatına 63 kuruşluk, motorine ise 94 kuruşluk zam yapılabileceği değerlendirildi. Söz konusu zammın ne zaman geçerli olacağına ilişkin EPGİS açıklamalarda bulunacak. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@