KDK "TOKİ Suriyelilere Ucuz Konut Üretsin"

Kamu Denetçiliği Kurumu tarafından hazırlanan "Türkiye'de Suriyeliler" raporu açıklandı. Açıklanan raporda Suriyeliler için TOKİ tarafından ucuz konut üretilmesi istendi.

Emlak Haberleri 06.11.2018 - 09:45 15.07.2021 - 00:19 Serhat Karaman

Kamu Denetçiliği Kurumu tarafından hazırlanan "Türkiye'de Suriyeliler" raporu açıklandı. Açıklanan raporda Suriyeliler için TOKİ tarafından ucuz konut üretilmesi istendi.

KDK tarafından açıklanan raporda Suriyelilerin evlerine dönmelerinin son derece düşük bir ihtimal olduğu açıkça ifade edilirken bu kişilerin barınmaları için TOKİ tarafından ucuz konut üretilmesi istendi. Vatandaşın Tepkisi Çekilmeden Ucuz Konut Üretilsin!Zaten uzun zamandır "TOKİ Suriyelilere ev veriyor mu?" sorusu üzerinden tartışmalar yaşanıyordu. Milyonlarca Türk vatandaşı ev sahibi olmak için kıvranırken kirada kalmaya mahkum edilirken TOKİ'nin Suriyelilere ev yapacak olması toplumun büyük tepkisini çekecek gibi görünüyor. Zaten KDK raporunda doğacak tepkiye dikkat çekilecek toplumun tepkisini çekmeden böyle bir projenin hayata geçirilmesi için yöntemler bulunması isteniyor. Ancak bu projelerin gizli bir şekilde yapılması söz konusu olmadığı gibi yine doğacak tepkinin ancak aynı koşulların alt gelir grubu Türk vatandaşlarına sunulması durumunda azalabileceği belirtiliyor. TOKİ Suriyelilere Ev Verecek Mi?KDK raporunda "Mümkünse TOKİ-belediyeler işbirliğinde, çok düşük kiralarla mültecilerin barınması için yeni sosyal konutlar yapılabileceği; ancak bunlar yapılırken Türk toplumunun gösterebileceği olası tepkiler için de önlem alınmasının ve onların da desteğinin sağlanmasına çaba gösterilmesinin birlikte yaşama kültürü geliştirilmesi bakımından son derece kıymetli olduğu; söz konusu yerleştirmenin etnik bir özellik taşıdığına dair algıları ortadan kaldıracak şekilde seçimlerin yapılması gerektiği, aksi halde yakın gelecekte çok ciddi gerilim ve çatışma riskinin olabileceği değerlendirilmektedir." ifadelerine yer verildi. Raporda Belediyeler ile TOKİ 'nin iş birliğine giderek Suriyelilere ucuz fiyatlarla ev üretmesi istendi. Ancak milyonlarca kişinin ev almak için sabırla konut kredisi faiz indirimi beklediği bir dönemde, kredi faiz indirimi yapılmadan böyle bir kampanyanın yapılması büyük tepki çekecek gibi görünüyor. Raporun kabul edilip edilmeyeceği ise önümüzdeki günlerde belli olacak. Emlak365.comNOT: BU HABERİN İZİNSİZ, AKTİF LİNK VERİLMEDEN, BİR BÖLÜMÜNÜN ALINMASI VEYA TAMAMININ KOPYANIP KULLANILMASI DURUMUNDA HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILACAKTIR…"


Gelişmelerden Haberdar Olun

@