KDV İndirimi Şubat Ayı Enflasyonunu Düşürecek Mi?

KDV'de indirim yapılmasının ardından şubat ayı enflasyonu düşecek mi beklentisi oluştu. İşte KDV indiriminin TÜFE'ye etkisi...

Finans 14.02.2022 - 09:43 14.02.2022 - 09:43 Büşra Uluşen

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cumartesi günü yaptığı konuşmada temel gıda ürünlerinden alınan KDV oranını yüzde 8'den yüzde 1'e indirildiğini açıklamıştı. Vatandaşlar için oldukça sevindirici olan bu haber sonrasında KDV indiriminin enflasyon rakamını indirip indirmeyeceği ise merak konusu oldu. 

KDV İNDİRİMİNİN ŞUBAT AYI ENFLASYONUNA ETKİSİ NE OLUR?

Temel gıda maddelerinde KDV'nin yüzde 1'e indirilmesi vatandaşların market alışverişlerinde cebini bir nebze olsun rahatlatacak bir haber. Alışverişlerde yüzde 8'lik yüksek bir KDV kullanılması fiyatları bir hayli yükseltiyordu. Önümüzdeki günlerde bu indirimin fiyat etiketlerine yansımasıyla olumlu bir tablo gözlemlenecek. 

Enflasyon konusuna gelindiğinde ise bu adımın şubat ayı enflasyonunu birden bire değiştireceği görüşü mevcut. Ancak uzmanlar, gıdadaki KDV indiriminin şubat ve mart ayı TÜFE değişimine etki edeceğini, daha sonra ise bu etkinin yok olacağını söylüyor.

kdv indirimi enflasyon

Örneğin gıda maddelerinin şubat ayı ortalamasında 21.19 olan fiyat, ocaktaki 21.90'a göre yüzde 3.25; mart ayında 20.48 olan fiyat da yine şubattaki fiyata göre yüzde 3.34 düşmüş olacak. 

TÜFE incelendiğinde, ocak ayında 100 olduğu görülüyor. Şubatta bu düzey 99.29'a inecek yani yüzde 0.71'lik bir düşüş yaşanmış olacak. KDV'nin yüzde 8'den yüzde 1'e indirilmesi, yüzde 7'lik bir indirimi değil; 7 puanlık bir düşüşü ifade ediyor. Bu nedenle fiyatlara yüzde 7 indirim yapılacağı beklentisine girmek pek doğru olmayacak. 

Tüm bu veriler ve öngörüler doğrultusunda gıdadaki KDV indirimi, şubat ayında yüzde 0.71, mart ayında 0.72 olarak enflasyonu toplamda yüzde 1.42 etkileyecek. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@