KDV İndiriminde Sona Gelindi! Kabine KDV'yi Düşürecek Mi?

Bugün gerçekleşecek Kabine Toplantısının gündem maddelerinden biri KDV'de sadeleştirme olacak. Birçok ürünün fiyatını düşürecek olan düzenleme ile ilgili son karar bugün açıklanacak.

KDV İndiriminde Sona Gelindi! Kabine KDV'yi Düşürecek Mi?

Hazine ve Maliye Bakanlığı bir süredir tüm sektörleri kapsayacak bir KDV düzenlemesi üzerinde çalışıyor. KDV'nin güncel olarak 1, 8 ve 18 oranlarında uygulanmasının adil olmadığını savunan bakanlık, KDV'de sadeleştirmeye gideceğini daha önce duyurmuştu.

KDV düzenlemesi için Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Gelir İdaresi Başkanlığı'nda çalıştaylar düzenlendi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'ndan öneriler alındı. Şimdi ise KDV düzenlemesinde sona gelindi.

KDV İNDİRİMİ KABİNE TOPLANTISINDA!

Bugün gerçekleştirilecek Kabine Toplantısının önemli gündem maddelerinden biri KDV indirimi olacak. Kabine, bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında toplanacak ve gündemdeki birçok konu ele alınacak.

Kabine Toplantısı sonrasında KDV indirimi konusunda alınacak kararı Cuumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan canlı yayında açıklayacak.

kdv indirimi

KDV İNDİRİMİ SONRASI NELER OLACAK?

KDV indiriminin kabul edilmesi yasalaşması durumunda başta temel ihtiyaç ürünleri olmak üzere birçok üründe uygulanan KDV oranı düşürülecek. Mevcut durumda KDV oranı yüzde 1, yüzde 8 ve yüzde 18 olarak uygulanıyor. KDV indiriminin yapılması halinde bu rakamlara ara rakamlar da eklenecek, bazı ürünlerde de KDV'nin sıfırlanması ya da yüzde 1'e sabitlenmesi göz konusu olacak.

KDV'de sadeleşmeye gidilmesiyle yüzde 1 KDV alınan ürünün yüzde 8'e, yüzde 18 ile alınıp yüzde 1 ile satılmasının önüne geçilecek. Edinilen bilgilere göre temel gıda maddelerine uygulanan KDV oranında da artış yapılmayacak.

KDV indirimi ile ilgili son karar bugün Kabine Toplantısında verilecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplantı sonrası televizyon ekranlarından alınan kararları bir bir açıklayacak.