KDV İstisnası Kaldırılacak Mı? Yabancıya Konut ve İşyeri Satışı İçin Yeni Düzenleme Talep Edildi

Yabancıya işyeri ve konut satışında uygulanan KDV istisnası için yeni düzenleme talebi gündeme geldi. Yabancıya konut satışında KDV istisnası kaldırılacak mı?

Emlak Haberleri 18.04.2022 - 10:30 18.04.2022 - 10:30 Gülcan Özer

Son dönemde yükselen konut fiyatları ve yaşanan kiralık ev kıtlığı nedeni ile sık sık gündeme gelen ve tartışmalara neden olan yabancıya konut satışı konusunda bir yenilik daha gündeme geldi. Daha önce yapılan açıklamada kamuoyunda oluşan yoğun tepkiler nedeni ile ev alan yabancıya vatandaşlık konusunda uygulanan parasal sınır 250 bin dolar seviyesinden 400 bin dolar seviyesine çekilmişti. 

Konuyu köşesine taşıyan Sözcü Gazetesi yazarı Nedim Türkmen "yabancıya konut ve işyeri satışında KDV istisnası kaldırılmalıdır" çıkışında bulundu. Türkmen toplam 40 maddeden oluşan ve 15 Nisan tarihli Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren 7394 Sayılı “Hazineye Ait Taşınmaz Malların Değerlendirilmesi Ve Katma Değer Vergisi Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun İle Bazı Kanunlarda Ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” üzerinden önerisini sundu. 

YABANCILARDA KONUTTA KDV İSTİSNASI KALDIRILACAK MI?

Türkmen kaleme aldığı yazısında söz konusu kanun teklifi kapsamında çalışma veya oturma izni alarak, altı aydan daha fazla yurtdışında yaşayan Türk vatandaşları ile yabancılara KDV istisnası kapsamında teslim edilen konut veya işyerinin elde tutma süresi için yeni düzenleme yapıldığını ve bu sürenin 3 seneye çıkartıldığını söyledi. 

1 Mayıs 2022 tarihi itibari ile satışlarda sürenin 3 sene çıkacağını belirten Türkmen konut ve işyeri teslimlerinde uygulanan bu istisna ile yabancılara konut fiyatlarının çok daha ucuza geleceğini belirterek acilen bu uygulamadan dönülmesi gerektiğini ve düzenlemenin yürürlükten kaldırılması gerektiğini söyledi. 

 Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@