Kemal Kılıçdaroğlu'nun Dokunulmazlığı Kaldırılacak Mı? TBMM Başkanlığına Fezleke Gönderildi!

Aralarında CHP genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun da bulunduğu 10 milletvekili hakkında dokunulmazlıklarının kaldırılmasına ilişkin fezlekeler düzenlenerek TBMM Başkanlığına sunuldu.

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Dokunulmazlığı Kaldırılacak Mı? TBMM Başkanlığına Fezleke Gönderildi!

TBMM Başkanlığı'na 10 milletvekilinin dokunulmazlığının kaldırılması için fezleke sunuldu. Dokunulmazlıklarının kaldırılması talep edilen isimler arasında CHP Genel Başkanı İzmir Milletvekili Kemal Kılıçdaroğlu da bulunuyor.

KILIÇDAROĞLU'NUN DOKUNULMAZLIĞININ KALDIRILMASI İSTENDİ

TBMM Başkanlığına dönem dönem milletvekilleri hakkında düzenlenen fezlekelerin gönderilmesine devam ediliyor. Cumhuriyet savcıları tarafından çeşitli davalarla ilişkin yapılan işlemlerde milletvekilleri için yargılanma yolunun önünde dokunulmazlıklar büyük engel teşkil ediyor. Bu dokunulmazlık zırhının ortadan kaldırılması ise TBMM'ye gönderilen fezlekelerin başlattığı süreçle sağlanabiliyor. Fezlekesi TBMM Genel Kurulu'nda okunan ve oylanan milletvekilinin dokunulmazlığı o davaya ilişkin olmak üzere kaldırılabiliyor.

HANGİ MİLLETVEKİLLERİNİN DOKUNULMAZLIKLARININ KALDIRILMASI İSTENDİ

TBMM'den dokunulmazlığının kaldırılması istenilen son milletvekilleri de açıklandı. Buna göre CHP Genel Başkanı ve İzmir Milletvekili Kemal Kılıçdaroğlu, CHP İstanbul Milletvekili, Oğuz Kaan Salıcı, CHP Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, CHP istanbul Milletvekili Yunus Ermre, CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, CHP İstanbul Milletvekili Fethi Açıkel, CHP Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan, HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran ve HDP Antalya Milletvekili Kemal Bülbül'ün dokunulmazlıklarının kaldırılmasına ilişkin fezleke düzenlendiği bildirildi.

KEMAL KILIÇDAROĞLU'NUN DOKUNULMAZLIĞI KALDIRILACAK MI?

Bu isimlerin dokunulmazlıklarının kaldırılmasına ilişkin bundan sonra izlenecek süreç merak ediliyor. Özellikle Kemal Kılıçdaroğlu'nun hangi davadan dolayı dokunulmazlığının kaldırılmak istendiği henüz açıklanmazken sürecin nasıl devam edeceği merak konusu oldu. Öncelikle TBMM Başkanlığının gönderilen fezlekeleri işleme koyması gerekiyor. Buna TBMM Başkanlığı karar verecek. TBMM Başkanlığı ilgili fezlekeyi bekletin yasama dönemi sonuna kadar da işleme sokmayabilir veya hemen de işleme sokabilir. Bu tamamen başkanlık makamının inisiyatifinde olacak. İlerleyen günlerde bu konuda yaşanacak gelişmelerin kamuoyunda sık sık gündem belirleyen konu haline gelmesine kesin gözüyle bakılıyor.