Kemerköy Termik Santrali Kimin, Ne Zaman Yapıldı, Devletin Mi Yoksa Özelin Mi, Kim İşletiyor?

Muğla'nın Milas ilçesinde devam eden orman yangını Kemerköy Termik Santrali'ne sıçradı. Kemerköy Termik santrali kimin? Sahibi kim, devletin mi özelin mi?

Kemerköy Termik Santrali Kimin, Ne Zaman Yapıldı, Devletin Mi Yoksa Özelin Mi, Kim İşletiyor?

Muğla'nın Milas ilçesindeki orman yangınının günlerdir kemerköy termik Santrali'ne sıçramasından endişe ediliyordu. Bu akşam saatlerinde yangın Kemerköy Termik Santrali'ne sıçradı. Daha önceden tedbir alındığı için santralde herhangi bir patlamanın meydana gelmeyeceği açıklandı. Muğla Valiliği de Kemerköy Termik Santrali'nin çevresinde alınabilecek tüm önlemleri aldı.

Kemerköy Termik Santrali'ne yangının sıçraması ile herkes bu santral hakkında kapsamlı bir araştırma yapmaya başladı. Özellikle Kemerköy Termik Santrali'nin kime ait olduğu araştırılıyor. Kemerköy termik Santrali kimin, ne zaman yapıldı, kim tarafından yapıldı, ne kadara mal oldu?

kemerköy termik santrali

KEMERKÖY TERMİK SANTRALİ NE ZAMAN YAPILDI?

Muğla'nın en büyük Türkiye'nin ise 30. büyük termik santrali olan Kemerköy Termik Santrali'Nin yapımına 1983 yılında başlandı. Hüsamlar linyit yatağında bulunan 95 milyon ton rezervlik linyit yatağını değerlendirmek üzere inşa edilen santralin inşaat süreci oldukça sancılı geçti.

15 Eylül 1983 tarihinde dönemin hükümeti tarafından Polonya firması Elektrim'e santralin yapım işi verildi. Bu kapsamda 1984 yılında sözleşme imzalanarak inşaat başladı. 1993 yılına gelindiğinde ise 300 metrelik bacası tamamlanan Kemerköy Termik Santrali 1994'te tamamlanan ve üretime başlayan 1. ve 2. ünite ile 1995'de tamamlanan ve üretime başlanan 3. ünite ile inşaat süreci tamamlandı.

KEMERKÖY TERMİK SANTRALİ NE KADARA YAPILDI?

Kemerköy Termik Santrali'nin yapımına başlanırken Polonya firması Elektrim'e inşaat işi verilmişti. 1984 yılında 304 milyon 355 bin dolarlık dış kredi ile bu santralin yapımına başlandı. Şu anda elde edilen bilgilere göre Kemerköy Termik Santrali'nin maliyetinin yaklaşık 300 milyon dolar olduğu belirtiliyor.

KEMERKÖY TERMİK SANTRALİ KİMİN?

Kemerköy Termik Santrali ilk yapıldığında kamuya ait bir yatırımdı.Uzun yıllar yine kamu yatırımı olarak faaliyet gösteren santral için 2014 yılında özelleştirme kararı alındı. Bu Kapsamda Kemerköy Termik Santrali 27 Ağustos 2014'te Yeniköy Termik Santrali ile beraber özelleştirildi.

İki santral için devlete 2 milyar 671 milyon dolar ödeyen IC İÇTAŞ Enerji – LİMAK Enerji ortaklığı tarafından satın alındı. Bu tarihten itibaren bugüne kadar da aynı ortaklık tarafından işletilen Kemerköy Termik Santrali bulunduğu bölgenin en önemli enerji tesisi olarak biliniyor.

SONRAKİ HABER