Kentsel Dönüşüm Anlaşmazlıkları İçin Emsal Karar Çıktı!

Kentsel dönüşüm anlaşmazlıkları için beklenen emsal karar çıktı. Alınan karar kapsamında çoğunluk için kullanılacak emsal bir karar alınmış oldu!

Kentsel Dönüşüm 01.04.2019 - 21:30 15.07.2021 - 00:16 Serhat Karaman

Kentsel dönüşüm anlaşmazlıkları için beklenen emsal karar çıktı. Alınan karar kapsamında çoğunluk için kullanılacak emsal bir karar alınmış oldu!

Söz konusu olay İzmir'de yaşandı. İzmir'de 2 dairesi bulunan bina çoğunluk kararı ile kentsel dönüşüme giren vatandaş kendisine verilen 1 daireye itiraz etti. Çoğunluk Kararı İle Bina Çürük Raporu Aldı!58 yaşındaki Bilgin Çınarlıer'in oturduğu 3 katlı 5 daireli apartman binada yaşayan kişilerin çoğunluk kararı ile kentsel dönüşüme girdi. 3 te 2 çoğunluk kararı ile kentsel dönüşüme giren binaya çürük raporu verildi ve yıkım kararı çıktı. SPK lisanslı değerleme şirketi Çınarlıer'in her biri 40 metrekare büyüklüğe sahip olan 2 dairesi için 200 bin lira değer biçti ve bu hisseler 201 bin lira bedelle diğer kat malikleri tarafından satın alındı ve binanın yıkımı gerçekleşti. Daire Sahibi İtirazda Bulundu 201 bin liraya iki dairesi satılan Çınarlıer karara itiraz etti. Çınarlıer'in avukatlığını üstlenen Bayram Küçük müvekkili adına İzmir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne itiraz ederek satışın iptalini istedi. Yerel mahkeme davacı tarafı haklı buldu ve iki daire için 277 bin lira para ödenmesine hükmetti. Faizi ile toplamda 288 bin 550 lira alan Küçük yapmış olduğu açıklamasında  "3'te 2 çoğunluğun ezici üstünlüğüne son vermiş olduk.Artık 3'te 2 çoğunluk dışında kalanlar mağdur olmayacak. Herkese örnek bir dava oldu. Müvekkilimin hakkını başlattığımız hukuk mücadelesi ile kazanmış olduk" diye konuştu. Bilgin Çınarlıer ise, "Apartman görevlisiyim.Eşimle dişimizden tırnağımızdan arttırarak sahip olduğumuz iki dairemizi piyasa değerinin çok altında bir tutara satıldı. Mağdur olduk. İki daire almamız gerekirken tek daire verdiler. Biz de bunu kabul etmedik. Sonunda kazanmayı başardık" dedi. Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@