Kentsel Dönüşüm Çalışmalarından Tarih Fışkırdı, Bizans Kalıntıları Bulundu

Tarihi boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapan İstanbul'da deyim yerindeyse kazma vurulan yerlerden tarih fışkırmaya devam ediyor.

Kentsel Dönüşüm 11.08.2018 - 16:30 15.07.2021 - 00:20 Serhat Karaman

Tarihi boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapan İstanbul'da deyim yerindeyse kazma vurulan yerlerden tarih fışkırmaya devam ediyor.

Kentsel dönüşüm çalışmalarının büyük bir hızla devam ettiği İstanbul'da çalışma şantiyelerinin büyük bir bölümünde tarihi kalıntılar bulunması nedeni ile çalışmalarda aksama yaşanabiliyor. Bunların son örneklerinden biride İstanbul Kadıköy kentsel dönüşüm projesi kapsamında yaşandı. Fenerbahçe Mahallesi Dr. Faruk Ayanoğlu Caddesi üzerinde yer alan Çınar Apartmanı kentsel dönüşüm projesi kapsamında yıkıldı. Bizans Dönemi Kalıntıları Bulundu11 katlı binanın yıkılmasının ardından yapılan başlayan kazı çalışmalarında Bizans dönemine ait kalıntılar bulundu. Kalıntıların fark edilmesi üzerine hemen inşaat şantiyesindeki yetkililer İstanbul 5 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kuruluna haber verdi. Şantiyeyi denetlemeye gelen kurul şantiyede kalıntı tabanını ortaya çıkarmak amacı ile kazı çalışması yapılmasına karar verdi. Konu hakkında açıklamada bulunan Arkeologlar Derneği İstanbul Şubesi üyesi Gülbahar Baran Çelik, "Kalamış ve çevresinde bir Tunç Çağı yerleşmesi olabilir" diyerek bölgedeki tarihi eserlere verdikleri önemi dile getirdi. Emlak365.com 


Gelişmelerden Haberdar Olun

@