Kentsel Dönüşüm Geldi Kiralar Bir Anda İkiye Katlandı

Geçtiğimiz dönemlerde sel ve erozyon haberleri ile basında sıkça yer alan Rize, bu sefer de kira fiyatları ile gündemde.

Kentsel Dönüşüm Geldi Kiralar Bir Anda İkiye Katlandı

Geçtiğimiz dönemlerde sel ve erozyon haberleri ile basında sıkça yer alan Rize, bu sefer de kira fiyatları ile gündemde. Yaşanan doğa olaylarının ardından kentte kentsel dönüşüm projelerine hız verildi. Kentsel dönüşüm projeleri ise şehirde kira fiyatlarının çok ani bir hızla yükselmesine neden oldu.

KİRALAR BİRDEN İKİYE KATLANDI

Rize'de deniz dolgusu üzerine yapılan ve korozyon nedeniyle riskli duruma gelen 23 hektarlık alanda yer alan yapılan için kentsel dönüşüm kararı alındı. Bu bölgede bulunan 118 dükkan, 174 ofis ve 60 konut kentsel dönüşüm kapsamında yıkılmaya başlandı. Bu bölgede yaşayan vatandaşların kiralık işyeri ve konut talepleri ise kira tutarlarının değişmesine neden oldu. Ani talebin oluşması nedeniyle kent genelinde kira fiyatlarında yüzde 50'ye varan oranlarda artışlar olduğu öğrenildi.

Deniz Dolgusu Yapılmıştı

Rize'de başlatılan kentsel dönüşüm alanı, 1960'lı yılların ortalarında, dönemin Belediye Başkanı Ekrem Orhon tarafından başlatılmış olan deniz dolgusunda yer alıyor. O dönem belediye başkanı büyük taşlarla bu alanı doldurmuş arasına ise kum ve balçık gibi malzemelerle dolgu yaptımıştı. Yapılan bu dolgu ile 350 bin metrekarelik alan oluşturuldu. Şehir merkezinin yaklaşık 3'te 1'ini oluşturan dolgu alanı üzerinde küçük en fazla 3 katlı olan yapılara izin verildi. Daha sonraki yıllarda ise bu alanda daha yüksek katlı binalar yapılmaya başlandı. Bunun yanında bu alana valilik, belediye başkanlığı, kültür merkezi, adliye gibi kurum binaları inşa edildi. 70 bin kişinin yaşadığı bu alan ise korozyon nedeniyle riskli duruma geldi. Bçlgede kentsel dönüşüm çalışmaları başlatıldı.

KİRA FİYATLARI YÜZDE 100'E KADAR ARTTI

Kentsel dönüşüm projesi nedeniyle artan kira fiyatlarında, işyerlerinde daha yüksek oldu. İşyerlerinde ortalama yüzde 50'yi bulan kira artışları son günlerde, bazı işyerleri için yüzde 100 bandına ulaştı. Yaşanan bu durum işyeri veya ev kiralamak isteyenleri zor durumda bırakırken işyeri kiralamak isteyenlerden tepki geldi.

Kenttse balıkçılık yapan bir esnaf aryan kira fiyatları nedeniyle işyeri açmayacağını, kentsel dönüşümün tamamlanmasını bekleyeceğini ifade etti. Esnaf yaptığı açıklamasında eskiden aylık kirası 3 bin 500 TL olan bir işyerinin son günlerde 11 bin TL'ye kiralanmak istendiğini söyledi. Bunun yanında bazı işyeri sahiplerinin de 1 yıllık kirayı peşin istediği de belirtildi.

SONRAKİ HABER