Kentsel Dönüşüm Hakkında Merak Edilenler

Kentsel dönüşümün uygulanabilmesi için evlerin yüksek hasarlı durumda, ekonomik ömrünü tamamlamış, eski olması gerekmektedir. Aynı zamanda bu uygulamanın en büyük avantajı sadece iskanlı binaların değil kaçak olarak inşa edilmiş ve gecekondu binalar için de geçerli olmasıdır.

Kentsel Dönüşüm 27.03.2018 - 13:44 15.07.2021 - 00:21 Emlak 365

Kentsel dönüşümün uygulanabilmesi için evlerin yüksek hasarlı durumda, ekonomik ömrünü tamamlamış, eski olması gerekmektedir. Aynı zamanda bu uygulamanın en büyük avantajı sadece iskanlı binaların değil kaçak olarak inşa edilmiş ve gecekondu binalar için de geçerli olmasıdır.

Eski yıllarda inşa edilmiş ve günümüze kadar dayanmış evler ömrünü tamamlamış olması nedeniyle herhangi bir deprem durumunda yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya kalarak büyük oranda can ve mal kaybı riski taşımaktadır. Aynı zamanda depreme dayanıksız bu evler kullanım açısından gerekli talebi karşılamamakta ve görüntüleri ile de şehre olumsuz etki yapmaktadır. Binaların yıkılıp yerine yenilerinin yapılması şehrin nefes alması açısından, insanların sosyal alanlardan (yeşil alan, sosyal alanlar, otopark gibi…) daha iyi faydalanması açısında önem taşımaktadır. Kentsel dönüşüm faaliyetlerinin gerçekleşebilmesi için öncelikli olarak vatandaşların başvurularına ihtiyaç duyulmaktadır.

Kentsel dönüşümün uygulanabilmesi için evlerin yüksek hasarlı durumda, ekonomik ömrünü tamamlamış, eski olması gerekmektedir. Aynı zamanda bu uygulamanın en büyük avantajı sadece iskanlı binaların değil kaçak olarak inşa edilmiş ve gecekondu binalar için de geçerli olmasıdır. Birden çok daireye sahip binalarda bir kişinin başvuruda bulunması ve binadaki kişilerin üçte ikisinin onay vermesi dönüşüm faaliyetleri için yeterlidir.


Kentsel dönüşüm Sürecinde Devletten Geri Ödemesiz Yardım!


Başvuru sahipleri kentsel dönüşüm süreci içerisinde 300 ile 600 TL arasında geri ödemesiz kira yardımına sahip olabilmektedir. Devlet, bu işlemlerde hiçbir şekilde ev sahiplerine zorlamada bulunmamakta ve kişiler istedikleri müteahhitler ile çalışma fırsatı bulabilmektedir. Kentsel dönüşüm projeleri sonucunda evler depreme dayanıklı hale gelirken aynı zamanda da ekonomik açıdan değer kazanmaktadır. Elde edilen veriler, dönüşüm projesi ile yenilenmiş bir evin değerinin 1,5 kat oranında arttığını gözler önüne sermektedir.

Kentsel Dönüşüm İçin İzlenmesi Gereken Aşamalar


Kentsel dönüşüm uygulamasından yararlanmak için ilk yapılacak işlem bina için deprem riskini gösteren bir rapor almaktır. Bu rapor Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından lisans verilmiş yetkili firmalardan temin edilmektedir. Binaların riskli olduğu raporlandıktan sonra dönüşüm süreci başlatılmaktadır. Başvuruda bulunan kişi çalışacağı müteahhit ile anlaştıktan sonra bankaya giderek metrekare başına her daire için 100 bin TL kredi çeker. Müteahhidin hesabına aktarılan bu para inşaat süreci boyunca evin dönüşümü için kullanılmaktadır. Bu süreç içerisinde başvuru sahipleri ihtiyaçlarını gidermek için devletten geri ödemesiz olarak yardım talebinde bulunmaktadır.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@