Kentsel Dönüşüm İçin Nereye Başvurulur?

Depreme dayanıksız olarak yapılan binaların yıkılarak yerine depreme dayanıklı, modern ve planlı yapıların yürütülmesi için gerçekleştirilen çalışmalara kentsel dönüşüm adı verilmektedir.

Kentsel Dönüşüm 22.05.2018 - 19:00 15.07.2021 - 00:21 Serhat Karaman

Depreme dayanıksız olarak yapılan binaların yıkılarak yerine depreme dayanıklı, modern ve planlı yapıların yürütülmesi için gerçekleştirilen çalışmalara kentsel dönüşüm adı verilmektedir.

Devlet kentsel dönüşüm kira yardımı, kentsel dönüşüm taşınma yardımı ve kentsel dönüşüm faiz desteği gibi pek çok paket ile kentsel dönüşüm projelerini desteklemektedir. Peki, kentsel dönüşüm için nereye başvurulur?Kentsel Dönüşüme Nasıl Başvurulur?Türkiye'de gerçekleştirilen kentsel dönüşüm projeleri Resmi Gazete'nin 31 Mayıs 2012 tarihinde yayımlanan sayısında yer alan  6306 sayılı Kentsel Dönüşüm Yasası kapsamında gerçekleştirilmektedir. Bu yasa kapsamında gerçekleştirilecek olan kentsel dönüşüm projelerine başvuruda bulunmak isteyen kişilerin ilk adım olarak kentsel dönüşüm başvuru formu doldurmaları gerekmektedir.Kentsel dönüşüm başvurusu kat malikleri ya da taşınmaz sahipleri tarafından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kentsel dönüşüm birimlerine yapılabileceği gibi Bakanlık tarafından yetkilendirilen kentsel dönüşüm lisanslı firmalar üzerinden de yapılabilmektedir. Çok katlı binalarda tek bir kat malikinin başvuruda bulunması yeterlidir. Kentsel dönüşüme başvuruda bulunmak için çoğunluk kararı alınması şartı yoktur.Kentsel Dönüşüm Riskli Yapı Raporu Nedir?Yapılan ilk incelemenin ardından söz konusu taşınmaz için riskli yapı raporu yada bilinen diğer ismi ile deprem risk raporu alındıktan sonra süreç başlar. Kentsel dönüşüm yıkım süreci için deprem riski tapuya işlenerek ilk adım atılır. Ardından üçte 2 çoğunluk alınarak yıkım kararı alınması ve bu karanın Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bildirilmesi gerekiyor.Kentsel dönüşüm yıkım kararı itiraz süreci yaşanmaz ve yıkım gerçekleştirilirse kat malikleri bir müteahhit ile anlaşarak yeni binanın yapılması için çalışmaları başlatıyorlar. Genelde yıkım aşamasında anlaşma sağlandığı iççin hem kentsel dönüşüm başvuru süreci hem de yıkım süreci bu firmalar tarafından yürütülüyor. 


Gelişmelerden Haberdar Olun

@