Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Kaç Ay?

Kentsel dönüşümde evleri yıkılan kişilerin mağdur olmalarını engellemek adına kentsel dönüşüm kira yardımı ödemesi yapılmaktadır.

Kentsel Dönüşüm 01.07.2018 - 17:00 15.07.2021 - 00:20 Serhat Karaman

Kentsel dönüşümde evleri yıkılan kişilerin mağdur olmalarını engellemek adına kentsel dönüşüm kira yardımı ödemesi yapılmaktadır.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Ne Zaman Başlar?Kentsel dönüşüm kira yardımı şartları için uygun olan kişilere kentsel dönüşüm kira yardımı kiraya çıktıkları ilk ay itibari ile ödenmeye başlamaktadır. Ancak kişinin kentsel dönüşüm yardımı onayı alabilmesi için mutlaka taşınmazı kendi rızası ile boşaltması yani anlaşmaya rivayet etmesi şartı aranmaktadır. Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Ne Kadar Sürer?Kentsel dönüşüm kira yardımı süresi olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 18 ay sınırı uygulamaktadır. Yani evini kentsel dönüşüme verenlere kira yardımı en fazla 18 ay boyunca ödenir. Bu sürenin dolmasının ardından kişi evini teslim almadıysa dahi kira yardımı kesilir. Zaten kentsel dönüşümde mağduriyet yaratan en büyük sorun da kira yardımının süreli olarak uygulanmasıdır. Bakanlığın buradaki amacı aslında kentsel dönüşüm projelerini hızlandırmak ve çalışmaları kesintisiz olarak devam etmesini teşvik etmektir. Ancak kentsel dönüşümde batan müteahhitler ve yarım kalan şantiyeler nedeni ile vatandaşlar mağdur olmakta, bitmeyen projelerden evlerini alamayan kişiler kira ödemesini yapmaya devam etmek zorunda kalmaktadır. Bu nedenle kentsel dönüşümde kira yardımı süresinin uzatılması vatandaşlar tarafından sıklıkla talep edilmektedir. Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Ne Zaman Biter?Kentsel dönüşümde kira yardımı 18 aylık süre dolmadan kentsel dönüşüme verilen evin tamamlanması ve hak sahibine teslim edilmesi ile beraber sona erer. Yani evini teslim alan hak sahibi evini teslim aldığı tarihten itibaren ortada ödenecek bir kira bedeli kalmadığı için kira yardımı hakkını kaybetmiş olur. Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@