Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Nedir, Nasıl Alınır, Kimlere Verilir, Başvuru Şartları Nelerdir?

Türkiye'de deprem riski bulunan illerde ve ilçelerde kentsel dönüşüm çalışmalarına hız verildi. Kentsel dönüşüm kira yardımı şartları nelerdir, kimlere verilir?

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Nedir, Nasıl Alınır, Kimlere Verilir, Başvuru Şartları Nelerdir?

Türkiye'de başta İstanbul olmak üzere deprem riski bulunan il ve ilçelerde kentsel dönüşüm seferberliği başladı. Kentsel dönüşüm çalışmalarını hızlandırmak ve vatandaşların mağdur olmalarını engellemek için bazı uygulamalar devreye sokuluyor. Bunlardan birisi de kentsel dönüşüme giren konutlar için verilen kira yardımıdır. Peki kentsel dönüşüm kira yardımı şartları nelerdir? Kimler kentsel dönüşüm kira yardımı alabilir? Kentsel dönüşüm kira yardımı alabilmek için ne yapmak gerekir?

KENTSEL DÖNÜŞÜM KİRA YARDIMI 2021

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın gözetiminde yapılan kentsel dönüşüm çalışmaları için hak sahibi vatandaşlara kira yardımları verilmektedir. Bu kira yardımlarının çerçevesi kanun ile hüküm altına alınmıştır. Hasarlı ve riskli olduğuna dair rapor verilen konutlar için hak sahiplerine geçici konut veya kira yardımında bulunulmaktadır. Hak sahibi vatandaşlarla yapılan anlaşma sonucunda kira yardımında bulunulması konusunda mutabakata varılır.

Kentsel dönüşüm kira yardımı alabilmek için hak sahipliği bulunan konutun kentsel dönüşüme alınmış olması gerekmektedir. Böyle bir durumda mülk sahiplerine veya konutun kiracısı varsa kiracılara kira yardımında bulunulmaktadır. Kira yardımı kapsamında kiracılara iki aylık kira ödemesi yapılır. Mülk sahiplerine ise kira yardımında farklı bir prosedür uygulanmaktadır. Vatandaşların mağdur olmamaları için ev sahiplerine daha yüksek tutarlarda yardımda bulunulmaktadır. Bu yardımlar genellikle taşınma masrafları olarak veriliyor.

KENTSEL DÖNÜŞÜM KİRA YARDIMI BAŞVURUSU NE ZAMAN YAPILIR?

Kentsel dönüşüm kira yardımı almak isteyen vatandaşlar bu yardım için başvuru işlemlerine dair büyük bir merak yaşıyorlar. Kentsel dönüşüm kira yardımı için belirli süreler içerisinde başvuru yapılması gerekiyor. Bina tahliye edildikten itibaren 1 yıl veya binanın yıkıldığı tarihten itibaren 3 ay içerisinde bu başvuru işleminin yapılması gerekmektedir. Başvuru işlemini yasal süreler içerisinde yapmayanlar hak sahibi olsalar dahi kira yardımından faydalandırılmamaktadırlar.