>

Kentsel Dönüşüm Kiraları Uçurdu!

1960'lı senelerde denize büyük taşlar, kum ve balçık kullanılarak yapılan dolgu alanı üzerine inşa edilen yapılarda korozyon nedeni ile büyük risk oluştu.

Kentsel Dönüşüm Kiraları Uçurdu!

1960'lı senelerde denize büyük taşlar, kum ve balçık kullanılarak yapılan dolgu alanı üzerine inşa edilen yapılarda korozyon nedeni ile büyük risk oluştu. Şehrin üçte birini oluşturan ve toplamda 350 bin metrekarelik bir alanda gerçekleşen dolgu işlemleri sonrasında bölgede çok sayıda konut inşa edildi.

İlk etapta bu alanda sadece 3 katlı binaların inşa edilmesine izin verilirken zamanla binaların kat yüksekliği arttı. Bu alanlara binaların yanı sıra kültür merkezi, adliye, valilik binası, belediye başkanlığı gibi çok sayıda kamu binasının da yer aldığı binalar inşa edilirken söz konusu bölgede 70 bin kişi yaşamaya başladı.

4 BİN BİNA KENTSEL DÖNÜŞÜME ALINDI, ŞEHİRDE KİRA FİYATLARI İKİYE KATLANDI!

Zamanla artan korozyon nedeni ile binaların büyük bir bölümü riskli hale gelirken şehirde ilk etapta bu dolgu alanı üzerinde bulunan 4 bin 174 bağımsız bölümün acilen kentsel dönüşüme alınması kararlaştırıldı. Rize Belediyesi ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülen kentsel dönüşüm projesi kapsamında kentin kültür ve mirasına uygun olarak az katlı binaların inşa edileceği duyuruldu.

İlk etapta 174 ofis, 114 dükkan ve 60 konutun yer aldığı belediye blokları sınırları içerisinde yer alan 23 hektarlık alanda çalışmalar başlayacak. Kentsel dönüşüme start verilmesi ile beraber pek çok esnaf işyerini taşımak için harekete geçince kiralara zam yağmuru başladı. İşyeri kiralarında bölgelere göre değişmekle beraber en düşük fiyat artışı yüzde 50 sınırına dayandı. Bazı bölgelerde ise 2 katına çıkan kiralar nedeni ile zaten pandeminin de etkisiyle işleri düşük giden esnaf çareyi dükkanını kapatmakta buldu. Bazı esnaflar fahiş kira talepleri nedeni ile işyerlerini yeni dükkanlarını teslim alana kadar kapatma kararı aldıklarını duyururken ofisini ve dükkanını taşımak zorunda olan esnaf ise ucuz kira arayışını mecburen sürdürmek zorunda kaldı.

KENTSEL DÖNÜŞÜMÜN BAŞLADIĞI YERLERDE KİRACILAR MAĞDUR OLUYOR!

Ne yazık ki kentsel dönüşümün başladığı pek çok şehir ve bölgede benzer şikayetler gündeme gelirken, artan talep sonrası sınırlı sayıda olan konut ve iş yerlerinin kira bedellerinde yüksek zamlar yapılabiliyor.