Kentsel Dönüşüm Kredileri Limitleri Arttı, Vakıfbank 0.88 Faizli 120 Ay Vadeli Kredisini Duyurdu!

Kentsel Dönüşüm Kredi limitleri artınca vatandaşlar bankaların kredi paketlerini araştırmaya başladı. Vakıfbank kentsel dönüşüm kredisini 0.88 faizli 120 ay vadeli kredisini halka sundu.

Finans 07.02.2022 - 11:15 07.02.2022 - 11:15 Büşra Uluşen

Afet riski altındaki yapıların dönüştürülmesi için bankalar kentsel dönüşüm kredisi sağlıyor. 6306 Sayılı Afet Riski Altındaki alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki kanun kapsamında kentsel dönüşüm kredilerinin geçtiğimiz günlerde iki katına çıkarıldığı açıklanmıştı. 

Müteahhitleri yakından ilgilendiren bu haber sonrasında bankalar kentsel dönüşüm kredisi paketlerini yayınlamaya başladı. 

KENTSEL DÖNÜŞÜM KREDİSİNDEN KİMLER YARARLANABİLİR?

Kentsel dönüşüm kredisinden yararlanabilecek kişiler şunlardır:

- Konutlarını yeniden inşa etmek isteyen hak sahipleri,

- Riskli yapılarda en az 1 yıl oturan kiracı ya da sınırlı ayni hak sahipleri,

- Konutu riskli yapı olarak tespit edilen ve farklı bir konut almak isteyen malikler. 

KENTSEL DÖNÜŞÜM KREDİSİ ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Kentsel dönüşüm kredisi kullanacak hak sahiplerine Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından faiz desteği sağlanmakta ve söz konusu gayrimenkulün riskli alan olarak belirlenmiş olması gerekmektedir. 

Hak sahiplerine kullandırılacak faiz destekli kredi tutarı 200.000 TL idi. Ancak yapılan yeni açıklamayla birlikte bu miktar iki katına çıkarılarak 400.000 TL olarak güncellendi. Buna göre kentsel dönüşüm kredisi almak isteyenler her bir bağımsız bölüm için 400.000 TL'yi aşamayacak. 

VAKIFBANK KENTSEL DÖNÜŞÜM KREDİSİ HESAPLAMA!

Vakıfbank, vatandaşlara kentsel dönüşüm kredisi vermektedir. Banka tarafından kullandırılan Kentsel Dönüşüm Konut Kredilerinde standart konutlar için yıllık yüzde 4 ( aylık yüzde 0,33), B sınıfı enerji verimliliği sertifikasına sahip konut için yüzde 4,5 (aylık yüzde 0,37), A sınıfı enerji verimliliği sertifikasına sahip konut için yüzde 5 ( aylık yüzde 0,41) oranında Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikli Bakanlığı tarafından faiz desteği verilmektedir. 

Kentsel Dönüşüm İşyeri kredilerinde ise Bakanlık tarafından sağlanacak faiz desteği ise standart bireysel iş yerleri için yıllık yüzde 3 ( aylık yüzde 0,25), B sınıfı enerji verimliliği sertifikasına sahip işyeri için yüzde 3,5 (aylık yüze 0,29=, A sınıfı enerji verimliliği sertifikasına sahip işyeri için ise yüzde 4 ( aylık yüzde 0,33) oranında olmaktadır. 

vakıfbank kentsel dönüşüm kredisi-2

kentsel dönüşüm kredisi vakıfbank

Hak sahipleri için azami vade oranı 10 yıl olurken, bireysel işyeri kredilerinde 7 yıl olarak uygulanmaktadır. Bu krediyi kullananlar ödemelerini eşit taksitli ya da bitmiş konut kredilerinde 12 ay, yapım kredilerinde ise 24 ay sadece faiz ödemeleri olarak kullanabileceklerdir. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@