Kentsel Dönüşüm Mağdurları İçin Yeni Kanun Teklifi Mecliste!

Özellikle de deprem riski yüksek olan şehirlerde kentsel dönüşüm projeleri büyük bir hızla ilerlemeye devam ederken ne yazık ki bazı yerlerde ise projeler yarım kalıyor.

Kentsel Dönüşüm Mağdurları İçin Yeni Kanun Teklifi Mecliste!

Özellikle de deprem riski yüksek olan şehirlerde kentsel dönüşüm projeleri büyük bir hızla ilerlemeye devam ederken ne yazık ki bazı yerlerde ise projeler yarım kalıyor. Meclise verilen yeni yasa teklifi ile kentsel dönüşüm mağdurlarına müjde verildi. Konu hakkında CHP tarafından meclise verilen Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun ile Emlâk Vergisi Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi verildi.

AFET RİSKİ ALTINDAKİ ALANLARIN DÖNÜŞTÜRÜLMESİ HAKKINDA KANUN İLE EMLAK VERGİSİ KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KANUN TEKLİFİ

Verilen kanun teklifi ile "Teklif ile riskli yapıların tahliyesinde; yapıların maliklerine, kiracılarına ya da yapıda ikamet eden ayni hak sahiplerine yapılacak konut veya iş yeri tahsisi ile kira yardımlarına ilişkin usul ve esasların düzenlenmesi, kentsel dönüşümde malikler ile müteahhitler arasında Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca hazırlanacak sözleşmelerin kurulması ile yeni yapılar tamamlanıncaya kadar bina arsa ve arazilere ilişkin vergilerinin 1/10 oranında tahsili amaçlanmaktadır" ifadelerine yer verildi.

Kentsel Dönüşüm Mağdurları İçin Yeni Kanun Teklifi Mecliste! - Resim 1

Kanun teklifinin tam metni ve PDF formatı için TIKLAYINIZ...

KANUN TEKLİFİ KABUL EDİLİRSE YARIM KALAN KONUT PROJELERİ DEVLET TARAFINDAN TAMAMLANACAK!

Verilen kanun teklifi mecliste komisyona gelirken yasalaşması durumunda kentsel dönüşüm kapsamına alınarak yıkılan ancak çeşitli nedenlerle tamamlanmayan kentsel dönüşüm projelerinin devlet tarafından tamamlanması sağlanacak. Yine farklılıklar bulunan kentsel dönüşüm kira yardımı uygulamaları için standart bir protokol devreye alınmış olacak. Kentsel dönüşüm mağdurları denildiğinde akla ilk gelen yer alan Fikirtepe Kentsel Dönüşüm bölgesi içerisinde yer alan emlak vergisinin 1/10 oranında alınacak.