Kentsel Dönüşüm, Müsilaj, Alt Yapı Yatırımları, Çeklerin Ertelenmesi! AK Parti'den Yeni Torba Yasa Hazırlığı

Resmi Gazete'de yayımlanan karar ile meclisin çalışma süresi uzatılmıştı. Alınan karar kapsamında meclis çalışmalarına son verilmeden önce acil çıkarılması gereken kanunlar için AK Parti tarafından yeni torba yasa hazırlığı başladı. Yeni torba kanunu içerisinde kentsel dönüşümden müsilaja, alt yapı yaptırımlardan çeke ödeme ertelemesi süresinin uzatılmasına kadar çok sayıda düzenleme yeni yasada yer alacak.

KENTSEL DÖNÜŞÜM 01.07.2021 - 13:43 01.07.2021 - 13:43 Emlak 365

AK Parti, Meclis tatile girmeden önce çıkarılması gereken acil düzenlemeler hakkında yeni bir torba yasa hazırlığına başladı. Hükümet tarafından acil çıkartılması gereken bir dizi önemli düzenlemeyi içeren torba kanun içerisinde müsialj ile mücadele, alt yapı yatırımları için vatandaştan alınan payın düzenlemesi, vadeli çek süreleri ve kentsel dönüşümde zorunluluk oranları başta olmak üzere çok sayıda düzenleme yer alacak. 

Farklı çok sayıda bakanlığın taleplerine göre üzerinde çalışılmaya başlanan yeni torba yasanın meclis tatile girmeden çıkarılması amaçlanıyor. 

MÜSİLAJ İLE MÜCADELEDE BELEDİYELERE YENİ GÖREVLER VERİLECEK

Son dönemde büyük bir çevre felaketine doğru ilerleyen müsilaj sorunu hakkında da yeni torba yasada düzenlemeler yer alacak. Yapılan çalışmalar kapsamında belediyelerin atık suları bertaraf etme, buna yönelik biyolojik arıtma tesisleri yapma gibi yetki ve görevleri Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan talep doğrultusunda belirlenen sürede yapılmadığı takdirde bakanlığa devredilecek. Ancak bu nedenle ilgili belediyenin merkezi bütçeden kendisine ayrılan pay üzerinden kesinti yapılacak. 

VADESİ GELMEYEN ÇEKİN ERKEN ÖDENMESİ İÇİN SÜRE UZATILACAK! ÇEK ÖDEME YASAĞI, VADESİNDEN ÖNCE ÇEK BOZDURMA SON SÜRESİ NE ZAMAN DOLACAK?

Piyasada çek ödeme yasağı olarak ta anılan vadesi gelmeyen çekin erken bozdurulması hakkında yapılan son düzenleme ile piyasa rahatlatılmıştı. Bu süre yeni torba yasa ile bir kere daha uzatılacak. Vadesinden önce çek bozdurma yasağı 31 Aralık 2021 tarihinde dolacak. 

Pandemi döneminde yaşanan ekonomik dalgalanma nedeni ile yeni mağduriyetlerin ortaya çıkmasını engellemek adına illgili kanun maddesinde yeni düzenlemeye gidilmiş, vadesi gelmeyen çekin erken bozdurulması engellenmişti. 

İMAR KANUNU ORTAKLIK PAYI YENİDEN DÜZENLENECEK

Yeni torba yasa ile yapılacak olan düzenlemelerden biri de imar kanunu için olacak ve ortaklık payı yeniden düzenlenecek. Belediyeler tarafından farklı olarak uygulanan bu pay nedeni ile bazen iki kez tahsilat yapılabiliyordu. Söz konusu tahsilatlar mahkemeye taşındığında söz konusu kesintinin 2.kez alınamayağı yönünde karar çıkmıştı. Belediyerin ortaklık payı kesintisi yüzde 45 ile sınırlandırılırken tek bir sefer ödeme yapılabileceği hüküm altına alınmış olacak.

KENTSEL DÖNÜŞÜMDE ZORUNLULUK ORANI GÜNDEMDE! 

Torba yasa içerisinde yer alması beklenen önemli bir düzenlemede kentsel dönüşüm alanı olarak belirlenen bölgelerde zorunluluk oranları için yeniden düzenlemeye gidilecek olması oldu. Ancak söz konusu konu hakkındaki düzenlemeye ilişkin hükümler üzerinde henüz tam bir anlaşma sağlanamazken tartışmaların devam ettiği belirtildi.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@