Kentsel Dönüşüm Ormanı Daire Başına 2 Zeytin Ağacı Dikilerek Büyütülüyor

Türkiye'de çarpık kentleşme sorunun en yoğun olduğu yerleşim yerlerinden biri olan İzmir kentsel dönüşüm projeleri ile adından söz ettirmeye devam ediyor.

Kentsel Dönüşüm 07.07.2018 - 13:44 15.07.2021 - 00:20 Serhat Karaman

Türkiye'de çarpık kentleşme sorunun en yoğun olduğu yerleşim yerlerinden biri olan İzmir kentsel dönüşüm projeleri ile adından söz ettirmeye devam ediyor.

İzmir Karşıya Belediyesi tarafından Karşıyaka'nın yeşillik miktarını arttırmak için başlatılan "kentsel dönüşüm ormanı" projesi için imzalar atıldı. İmzalanan protokole göre bundan sonra Karşıya Belediyesi sınırları içerisinde yapılacak olan tüm kentsel dönüşüm projelerinde üretilen her daire başına müteahhitler kentsel dönüşüm ormanına 2 adet zeytin ağacı dikecek. Daha Yeşil Bir Karşıyaka Projesi Büyüyor!Karşıyaka Belediyesi daha önce başlatmış olduğu benzer bir kampanya ile yeni yapılan apartmanlarda da her 25 metrekarelik alan için müteahhitlerden en az 1 zeytin ağacı dikmelerini istemeye başlamıştı. Yapılacak olan bağışlarda toplanacak olan zeytin ağaçları Karşıyaka Belediyesi tarafından toplanacak. Toplanan fidanlar ardından Mustafa Kemal Mahallesi sınırları içerisinde yer alan 100 dönüm büyüklüğündeki alana dikilecek. Kentsel dönüşüm ormanı zeytin hasatı yaptığında ise toplanan zeytinler Karşıyaka Üretici Kadın Kooperatifi tarafından toplanarak işlenip satılacak. Kentsel Dönüşüm Ormanı Protokol Sözleşmesi İmzalandıSöz konusu projenin protokol sözleşmesi Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, Karşıyaka Müteahhit ve İşadamları Derneği Başkanı Zeki Yüksel ile Karşıyaka Yapı Müteahhitleri Derneği Başkanı Niyazi Gültekin tarafından imzalandı. İmza töreninde konuşan Başkan Akpınar, “Karşıyakalı müteahhitlerimizle birlikte örnek bir projeyi başlatıyoruz. Kentsel Dönüşüm Ormanımız ile Karşıyakamızı daha yeşil bir görünüme kavuşturacağız. Zeytin berekettir, barış ve sağlıktır. Biz de bu güzelliği ilçemizde yaşatmak ve gelecek nesillere daha yeşil bir Karşıyaka bırakmak için var gücümüzle çalışıyoruz” dedi.Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@