Kentsel Dönüşüm Projeleri İle Ev Alanlar Tapu Harcı Ödemiyor!

Ev satın alırken ödenen masraflardan biride tapu harcı olarak öne çıkıyor. Ancak bazı konutlarda tapu harcı muafiyeti uygulanıyor.

EMLAK HABERLERİ 01.03.2019 - 11:20 15.07.2021 - 00:17 Emlak 365

Ev satın alırken ödenen masraflardan biride tapu harcı olarak öne çıkıyor. Ancak bazı konutlarda tapu harcı muafiyeti uygulanıyor.

Aralık ayında yapılan yasal düzenleme ile kentsel dönüşüm projesi kapsamında üretilen konutların ilk kez satışlarında tapu harcı muafiyeti getirilmişti. Yani kentsel dönüşüm projesi kapsamında üretilen sıfır konutların ilk kez satışlarında hem konutu üreten müteahhite hem de konutu alan kişiye tapu harcı muafiyeti tanınmıştı. Tapu Harcı Ödemeden Ev Sahibi Olmak Mümkün! Ev satın alırken ödenen yüksek gider kalemlerinden biri de tapu harcı olarak öne çıkıyor. 31 Mart 2019 tarihine kadar tapu harcı alıcı ve satıcıdan yüzde 1,5 olmak üzere yüzde 3 olarak tahsil edilirken bu tarihten sonra yeni bir tapu harcı indirimi uzatma kararı çıkmazsa bu oran alıcı ve satıcı taraftan yüzde 2 olmak üzere yüzde 4 seviyesine çıkacak. Yani 250 bin liralık bir ev alan vatandaş bu tarihten sonra sadece 5 bin lira tapu harcı ödemesi yapacak. Ancak sıfır konut alırken kentsel dönüşüm kapsamında üretilen konutlardan tercih eden kişiler bu rakamı ödemiyorlar. Bu nedenle sıfır konut almak isteyen kişilerin bu yasa kapsamında üretilen sıfır konut projeleri üzerinden ev almayı tercih etmeleri büyük avantaj sağlıyor. Söz konusu yasal düzenleme ile yapılan indirimden müteahhitler de yararlanacak. Yani kentsel dönüşüm projesi ile sıfır konut üreten ve bu konutu ilk kez satan müteahhitte tapu harcı ödemeyecek Bu de bu müteahhitlerin konut fiyatlarına indirim yapmaları anlamına geliyor. Kentsel Dönüşüm Tapu Harcı Muafiyeti Kanunu Resmi Gazete'de yayımlanan 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun’un 7’inci maddesindeki değişiklik ile tapu harcı muafiyeti getirilmiş oldu. Aynı hakkın gecekondu kanunu kapsamında da sağlanması talep edilirken mevcut koşullarda bu gecekondu dönüşümü yapan müteahhitlere haksız rekabet oluşturulmasına neden oldu. Haber Kaynağı: Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@