KENTSEL DÖNÜŞÜM

2021 Yılında İllere Göre Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Ne Kadar?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı evini kentsel dönüşüme veren kişilere aylık düzenli kira yardımı ödemesi yapmaya devam ediyor. Kentsel Dönüşüm kira yardımı rakamı illere göre belirlenirken yine bu kişilere taşınma yardımı parası da ödeniyor. İşte illere göre bakanlık tarafından ödenen taşınma ve kira yardımı rakamları...

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı evini kentsel dönüşüme veren kişilere aylık düzenli kira yardımı ödemesi yapmaya devam ediyor. Kentsel Dönüşüm kira yardımı rakamı illere göre belirlenirken yine bu kişilere taşınma yardımı parası da ödeniyor. İşte illere göre bakanlık tarafından ödenen taşınma ve kira yardımı rakamları…

Yaşanan her yeni deprem ile sorunlu yapı stoku ve kentsel dönüşüm projelerinin önemi bir kere daha ortaya çıkarken süreçte Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kentsel dönüşümü desteklemek amacı ile evini kentsel dönüşüme veren ev sahiplerine düzenli kira yardımı ödemesi yapmaya devam ediyor. 

Kentsel dönüşüm kira yardımı rakamları illere göre belirlenirken her ilde belirlenen rakamlarda ödemeler düzenli bir şekilde aylık olarak bakanlık tarafından hesaplara yatırılıyor. Bu sayede maddi durumu olmayan vatandaşların kendi evlerini teslim alana kadar kira sorunu yaşamaması adına bakanlık tarafından maddi destek verilmiş oluyor. 

2021 KENTSEL DÖNÜŞÜM KİRA YARDIMI ZAMMI BELLİ OLDU MU?

Hayır, henüz Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 2021 yılı kentsel dönüşüm kira yardımı zam oranı açıklanmadı. Bu nedenle hak sahiplerine kentsel dönüşüm kira yardımı ödemeleri eski liste üzerinden yapılmaya devam ediyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 2020 yılında kentsel dönüşüm kira yardımı için bir düzenlemeye gitmediği için ödemeler 2019 yılı listesi üzerinden yapılmaya devam edecek. 

2021 yılı için yeni düzenlemenin ise en geç Haziran ayına kadar duyurulması bekleniyor. 

2021 KENTSEL DÖNÜŞÜM KİRA YARDIMI NE KADAR?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ödenen kentsel dönüşüm kira yardımı illere göre yapılmakta olup bakanlık illeri 6 grup içerisinde belirlemektedir. Birinci grup içerisinde yer alan illerde kira yardımı 715 TL olarak ödenmekte olup bu iller arasında Artvin, Bilecik, Bingöl, Bolu, Burdur, Çankırı, Erzincan, Gümüşhane, Hakkari, Kırşehir, Nevşehir, Sinop, Tunceli, Bayburt, Karaman, Kırıkkale, Bartın, Ardahan, Iğdır, Yalova, Karabük ve Kilis illeri yer almaktadır. 

İkinci grup illerin yer aldığı Amasya, Bitlis, Edirne, Giresun, Isparta, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Muş, Niğde, Rize, Siirt,Uşak, Yozgat, Aksaray, Şırnak, Osmaniye ve Düzce illeri için ise aylık kira yardımı rakamı 810 liradır. Kira yardımı olarak 905 lira olarak ödeme yapılan iller ise Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Çorum, Elazığ, Kütahya, Ordu, Sivas, Tokat, Zonguldak, Batman ve Çanakkale olarak sıralanmaktadır. 

Kira yardımı rakamının 1.085 TL olarak uygulandığı iller Adana, Antalya, Konya ve Bursa olarak sıralanırken en yüksek kentsel dönüşüm kira yardımı aynı zamanda Türkiye’nin en büyük illeri olan Ankara, İzmir ve İstanbul için ödenen 1.150 liralık kira yardımı rakamıdır. 

Emlak365.com


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir