Bakan Murat Kurum'dan 2000 Yılından Önce Yapılan Binalar İçin Kritik Uyarı!

İstanbul ve İzmir başta olmak üzere pek çok büyük şehri aktif fay hatları üzerine kurulu bulunan Türkiye'de kentsel dönüşüm hayati önem taşırken Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum önemli uyarılarda bulundu.

Bakan Murat Kurum'dan 2000 Yılından Önce Yapılan Binalar İçin Kritik Uyarı!
Kentsel dönüşümün hayati önem taşıdığını belirten Bakan Kurum TBMM Depremlere Karşı Alınabilecek Önlemleri Araştırma Komisyonu'nda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı adına özel bir sunum gerçekleştirdi. İlk olarak 2012 senesinde başlatılan kentsel dönüşüm seferberliğinde gelinen son noktayı açıklayan Bakan Kurum yerel yönetimlerin önemine değindi.

2000 SENESİNDEN ÖNCE YAPILAN BİNALARA RİSKLİ YAPI TESPİT RAPORU İSTENDİ! 

Konu hakkında sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yapan Bakan Kurum "Çocuklarımızın geleceği için adaletli, şeffaf ve katılımcı bir dönüşüm sürecini belediyelerimizle birlikte yürütmek zorundayız.

Can ve mal kaybına uğramamak adına, bir an evvel, 20 yaş üstü binaların risk durumunu tespit ederek kentsel dönüşümü hızlandırmalıyız" diyerek 20 yaş üstü binalar için riskli yapı raporu alınması uyarısında bulundu. 

İşte Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından TBMM Depremlere Karşı Alınabilecek Önlemleri Araştırma Komisyonu'nda yapılan özel açıklama:

[video width="640" height="360" mp4="https://www.emlak365.com/wp-content/uploads/2021/03/Cocuklarimizin-gelecegi-icin-adaletli-seffaf-ve-katilimci-bir-donusum-surecini-belediyelerimizle-birlikte-yurutmek-zorundayiz.-Can-ve-mal-kaybina-ugr.mp4"][/video]

BİNA YAŞI EN FAZLA KAÇ OLMALI, 30 YILLIK BİNA DEPREME DAYANIR MI?

Üretilen her üründe olduğu gibi konutlarda da belirli bir kullanım ömrü ve süresi bulunmaktadır. Konutlarda diğer ürünlerden farklı olarak konutun inşaat aşamasında kurallara uyulması ve kullanılan malzemelerin kalitesi de konutun kullanım ömrünü etkiler.

En kaliteli ürünlerin kullanıldığı, yapımında tüm kurallara uyulan ve düzenli olarak bakımdan geçirilen binaların kulanım ömrü diğer binalara oranla çok daha uzun ömürlü olacaktır. Yine binada ısı ve su yalıtımı olması gibi kriterlerde korozyon etkisini azaltması nedeni ile büyük önem taşımaktadır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan açıklama ile 20 seneyi aşan binaların riskli yapı testinden geçirilmesi istenmektedir.
Yorumlar (0)