Çevre Bakanı Kurum'dan Açelya Apartmanına Kentsel Dönüşüm Açıklaması

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Ankara'nın Çankaya İlçesinde çökme tehlikesi geçiren Açelya Apartmanına ilişkin açıklama geldi. Bakan Kurum 11 binanın riskli olduğunu ve kentsel dönüşüm gerçekleştireceklerini açıkladı.

Çevre Bakanı Kurum'dan Açelya Apartmanına Kentsel Dönüşüm Açıklaması
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Ankara'nın Çankaya İlçesi Mektep Sokakta yer alan Açelya Apartmanını ziyarete etti. İstinat duvarı yıkılan ve çökme tehlikesi geçiren bina ayrıca bölgede yer alan 11 farklı binayı etkilemişti. Bakan Kurum ziyaretinde olay yerini inceledi ve planlanan çalışmalar hakkında açıklamalarda bulundu.

ÇEVRE BAKANI KURUM'DAN KENTSEL DÖNÜŞÜM AÇIKLAMASI

Çökme tehlikesi olduğu için kontrollü yıkımın devam ettiği Açelya Apartmanına ilişkin konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum yaşanan riskli kontrolsüz kazı nedeniyle olduğunu bildirdi. Bölgede 11 binanın risk altında olduğunu ifade eden Bakan Kurum bu alana kentsel dönüşüm uygulanacağını açıkladı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un Kentsel Dönüşüm Açıklaması

"Yapılan kontrolsüz kazı sebebiyle Açelya Apartmanı ve etrafındaki apartmanlar şu an için risk altında. Kontrollü bir şekilde yıkımını yürütüyoruz. Etraftaki 11 binayı da riskli görüyoruz. Bu çerçevede bir kentsel dönüşüm projesi gerçekleştireceğiz."

NE OLMUŞTU?

Çankaya ilçesi İleri Mahallesi Mektep Sokak'ta yer alan 8 katlı Açelya Apartmanı bölgede gerçekleştirilen bazı kazı işlemleri nedeniyle temeline boşluk oluşmuştu. İstninat duvarı çöken bina yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya kaldı.

Etrafında yer alan diğer binaları da etkileyen olay ile ilgili olarak ise iki mülkiye başmüfettişinin görevlendirildiği, müfettişlerin özellikle belediye görevlilerinin ve diğer ilgililerin ihmalinin olup olmadığı üzerinde durduğu öğrenildi. Binada ve risk altında olan apartmanlarda yaşayan vatandaşlar ile tahliye edilmişlerdi.
Yorumlar (0)