Çevre Bakanı Murat Kurum: 18 Yılda Kentsel Dönüşümle Binaların Yüzde 65'i Güvenli Hale Geldi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum kentsel dönüşüm projelerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Çevre Bakanı Murat Kurum: 18 Yılda Kentsel Dönüşümle Binaların Yüzde 65'i Güvenli Hale Geldi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum kentsel dönüşüm projelerine ilişkin açıklamalarda bulundu. 18 yıllık AK Parti iktidarı sürecinde atılan adımlara değinen Bakan Kurum yürütülen çalışmalarla 1.5 milyon konutun dönüştürüldüğünü söyledi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum katılmış olduğu bir program kapsamında bakanlığın yürüttüğü çalışmalara dair açıklamalarda bulundu. Bakan Kurum konuşmasında son dönemlerde atılan ve ses getiren millet bahçeleri, sosyal konut ve sıfır atık projelerine ilişkin bilgi verdi. 

MURAT KURUM'DAN KENTSEL DÖNÜŞÜM AÇIKLAMASI

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un konuşmasında değindiği konulardan bir tanesi de kentsel dönüşüm oldu. Türkiye'nin bu alanda geçmişten itibaren yürüttüğü çalışmalara değinen Bakan Kurum özellikle son 8 yılda atılan adımların önemine vurgu yaptı. Türkiye'nin deprem bölgesinde olduğunu ve nüfusun yüzde 71'inin deprem riski olan şehirlerde yaşadığını ifade eden Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum güvenli yapılarda oturmanın öneminin altını çizdi. 

Konuşmasında depremlere karşı yegane hazırlığın kentsel dönüşüm yani deprem dönüşümü olduğunu söyleyen Bakan Kurum, kentsel dönüşümün terör ile mücadele kadar önemli bir konu olduğunu söyledi. 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum kentsel dönüşümüne dair konuşmasının devamında ise “Cumhurbaşkanımızın, 2012 yılında, her türlü siyasi bedeli göze alarak İstanbul’da başlattığı kentsel dönüşüm seferberliğimizi; ‘Türkiye’nin Her Yerinde Kentsel Dönüşüm’ hedefiyle daha da hızlandırdık. 2012 yılından bu yana 1.5 milyon konutun dönüşümünü tamamladık. Son 18 yılda, kentsel dönüşümle, sosyal konutlarımızla ve yapı denetim sistemimizle binalarımızın yüzde 65’ini güvenli hale getirdik. 54 milyondan fazla vatandaşımızı afetlere karşı güvence altına aldık” açıklamalarında bulundu. 

Emlak365.com

Yorumlar (0)