Cumhurbaşkanı Erdoğan Talimat Verdi! Kentsel Dönüşüm Seferberliği İle 5 Senede 1.5 Milyon Konut Yenilenecek

Türkiye her an yaşanabilecek büyük depreme hazırlanmaya çalışırken süreçte en önemli destek kentsel dönüşüm olarak öne çıkmıştı. Türkiye'nin yapı stoku değerlendirmeye alırken deprem riski yüksek binaların yıkılarak yerlerine yenilerinin yapılması sürecinde devlette kentsel dönüşüm kira yardımı ve konut kredisi paketleri ile destek vermişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Talimat Verdi! Kentsel Dönüşüm Seferberliği İle 5 Senede 1.5 Milyon Konut Yenilenecek

Kentsel dönüşüm projelerinin hızlandırılması amacı ile devlet tarafından verilen destekler arttırılırken bir yandan da riskli yapı ve rezerv alan tespitleri ile çalışmalar hızlandırılıyor. Konu hakkında açıklama yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum İstanbul'da 140 bin metrekarelik dev bir alanda yeni dönüşüm projesine başlanacağı müjdesini verdi. 

Bakan Kurum sahada bakanlığın yapmış olduğu başarılı çalışmaları gören vatandaşların endişelerinden arınarak kendilerine kentsel dönüşüm başvurusunda bulunduklarını belirterek Üsküdar kentsel dönüşüm projesi için talimatın bizzat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verildiğini söyledi. 

ÜSKÜDAR KENTSEL DÖNÜŞÜM MAHALLELERİ HANGİLERİ?

Konu hakkında açıklama yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum 23 Nisan Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle Çamlıca’da gerçekleşen bayrak töreninde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kendilerine bizzat talimat verildiğini belirterek “Bu bölgelerde saha tespit çalışmaları ve fizibilite çalışmalarına Üsküdar Belediyesi ile beraber başlandı.

Ferah ve Mehmet Akif Ersoy Mahallerinde yaklaşık 1.500 bağımsız birim ve 155 bin metrekare yapı stokunun dönüştürülmesi hedefleniyor. Küplüce Mahallesi’nde ise yaklaşık 3 bin bağımsız birim ve 300 bin metrekare mevcut yapı stokunun dönüşümü gerçekleştirilecek" diyerek yakında vatandaşlarla uzlaşma sürecine geçileceğini, son adım olarak ise inşaat çalışmalarına başlayacaklarını dile getirdi. 

KİRAZLITEPE KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİNDE SON DURUM NE, EVLER NE ZAMAN TESLİM EDİLECEK?

2019 yılında ilk çalışmaların başladığı Kirazlıtepe Kentsel Dönüşüm Projesinin son durumu hakkında da bilgi veren Bakan Kurum “İlk etabı ağustos ayında ikinci ve üçüncü etapları da 2022 sonunda tamamlanacak dönüşüm projeleriyle birlikte 566 bina, 1.595 bağımsız birimin dönüşümü gerçekleşmiş olacak” diyerek projenin ilk etabında Ağustos ayı itibari ile teslimlerin başlayacağını dile getirdi. 

Yorumlar (0)