Depremin Yıkıcı Etkilerine Karşı Uzmanı Uyardı! Kentsel Değil Bina Dönüşümü Yapılıyor

Prof. Dr. Hakan Kutoğlu kentsel dönüşüm alanında açıklamalarda bulundu. Konuşmasında depremin yıkıcı etkilerine karşı çok sayıda şehrin risk altında olduğunu ifade eden Kutoğlu kentsel dönüşümde yeni yaklaşımlara ihtiyaç olduğunu söyledi.

Depremin Yıkıcı Etkilerine Karşı Uzmanı Uyardı! Kentsel Değil Bina Dönüşümü Yapılıyor
Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Kutoğlu kentsel dönüşüm ve deprem riskleri konusunda açıklamalarda bulundu. CNN Türk'te yer alan habere göre; Türkiye'nin depremin yıkıcı etkileriyle baş başa kalmaması için yeni bir yaklaşım sergilemesi gerektiğini ifade eden Kutoğlu şuan devam eden sistemin yenilenmesi gerektiğini söyledi.

DEPREMİN YIKICI ETKİLERİNE KARŞI UYARDI

Hakan Kutoğlu, olası bir depremde Risk ve Zarar Azaltma konusunda Türkiye'de yeni çalışmalar yapılması gerektiğini söyleyerek mevcut duruma dair eleştirilerde bulundu. Şuan uygulanan süreçde kentsel dönüşüm değil, bina dönüşümü yapıldığını söyleyen Hakan Kutoğlu bina dönüşümlerinin şehirlerin sorunlarını çözmediğini aksine daha da derinleşmesine neden olduğunu söyledi.

Dönüşüm çalışmalarının özel sektörün kar amacı gütmesi, vatandaşların da varlıklarını ucuz bir şekilde elden çıkarmak istememeleri nedeniyle başarısızlıkla sonuçlanabildiği ifade edildi.

Yatırım Ortaklı Modeli

Konuşmasının devamında yatırım ortaklığı modeline ilişkin önerilerde bulunan Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Kutoğlu, bu uygulamanın sistemde eksik olan güvenin geri kazanılacağını ifade etti.

Kentsel dönüşüm projelerinde sürecin nasıl işlemesi gerektiğine dairde açıklamalarda bulunan Kutoğlu, kentsel dönüşüm projelerine konu olan yapıların genellikle kentlerin en değerli alanları üzerinde kurulduklarını hatırlattı.

Bu kapsamda hakkaniyet vurgusunda bulunan Kutoğlu konuşmasını "Dolayısıyla hakkaniyet, hak sahiplerinin payının bugünkü değer üzerinden değil, dönüşüm projesinin tamamlanması sonucu ortaya çıkacak değer üzerinden hesaplanmasını gerektirir.

Kamulaştırma ve kentsel dönüşüm nedeniyle konutlarını terk etmek zorunda kalanlar, ülkenin boş konut stoğu veritabanından alternatifler sunularak güvenli yapılara yerleştirilmeli, bunun için gerekli kaynak yukarıda açıklanan Yatırım Ortaklığı fonundan karşılanmalıdır.” sözleriyle tamamladı.
Yorumlar (0)