Ev Alanlara Kritik Uyarı: Kentsel Dönüşümde Tapu Harcı Muafiyeti ile Para İadesi Nasıl Alınır?

Sıfır konut alan kişilere çok kritik tapu harcı para iadesi uyarısı geldi.

Ev Alanlara Kritik Uyarı: Kentsel Dönüşümde Tapu Harcı Muafiyeti ile Para İadesi Nasıl Alınır?

Sıfır konut alan kişilere çok kritik tapu harcı para iadesi uyarısı geldi. Kentsel dönüşüm konut projeleri için tapu harcı muafiyeti uygulanırken bu muafiyet hakkından haberdar olmadığı için tapu harcı ödeyen kişilere para iadesi yapılıyor.

Türkiye'de yer alan tüm taşınmazlar için alım, satım ve devir işlemlerinde belirli koşullar altında yapılan işlemlerde tapu harcı ücreti tahsil edilmektedir. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından yapılan bu işlemlerde alıcı taraftan yüzde 2 ve satıcı taraftan yüzde 2 olmak üzere toplamda yüzde 4 oranında tapu harcı tahsilatı yapılmaktadır. Ancak tüm vergi ve harçlarda olduğu gibi tapu harcı içinde belirli koşullar altında muafiyet hakkı uygulanmakta olup tapu harcı muafiyeti için de aynı uygulama söz konusudur. Kentsel dönüşümü teşvik etmek amacı ile riskli alan olarak ilan edilen yerlerde yapılan konut projeleri ile kentsel dönüşüm projesi olarak inşa edilen projelerde konut harcı muafiyeti hakkı tanınmaktadır. KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ İLE SIFIR KONUT ALANLARA TAPU HARCI PARA İADESİ YAPILACAK! Kentsel dönüşümü teşvik etmek amacı ile hayata geçirilen tapu harcı muafiyeti kapsamında sıfır konut alanlara tapu harcı para iadesi yapılmaktadır. Kentsel dönüşüm projesinden sıfır konut almasına rağmen tapu harcı ödemesi yapan kişilere başvuru yapmaları halinde ödemiş oldukları paralar geri verilecek. 6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun kapsamında uygulanan kural ile binlerce kişiye para iadesi yolu da açılmış oldu. Konu hakkında 2020 yılının Ocak ayında İstanbul Bölge İdare Mahkemesi 5. Vergi Dava Dairesi’nin 2019/6043 Esas 2020/535 16 sayılı kararı ile emsal karar alınmış ve ödenen tapu harcının faizi ile birlikte ödeyen kişiye iade edilmesi kararlaşıtırlmıştı. 

KENTSEL DÖNÜŞÜM TAPU HARCI PARA İADESİ NASIL ALINIR, PARA İADESİ BAŞVURUSU NEREDEN, NASIL YAPILIR?Satışı takip eden ilk 30 günlük süre içerisinde yapılacak olan başvurular ilgili vergi dairesine yapılırken başvuru evrakları olarak;Tapu harcı ödeme dekontu, Satışa konu olan konutun tapu fotokopisi, Riskli yapı muafiyetini gösteren resmi yazı, Riskli yapı belgesi, Arsa payı karşılığı ya da hangi yöntem ile inşaat yapıldıysa bunu gösteren belgenin hazır edilmesi yeterli olmaktadır. 30 günün geçmesinin ardından başvuru yapılması durumunda ise aynı evraklar ile başvuru bu sefer Gelir İdaresi Başkanlığı üzerinden yapılıyor. Yapılan başvuruya rağmen tapu harci iadesi yapılmazsa bu durumda ödemeyi yapan kişi paranın yasal faizi ile beraber kendisine iade edilmesi için 30 gün içerisinde Vergi Mahkemesine başvuruda bulunarak para iadesi talep edebiliyor. Emlak365.com

Yorumlar (0)