Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Mağdurları Umudu Kesti, Elindeki Evinden Olanlar Arsalarını Satışa Çıkardı!

istanbul'da kentsel dönüşümün en sancılı geçtiği bölgeler arasında yer alan Fikirtepe Kentsel Dönüşüm bölgesinde mağduriyet aradan geçen uzun süreye rağmen ne yazık ki devam ediyor. Depreme dayanıklı yeni evlerde oturma hayali ile evini müteahhitlere veren vatandaş aradan geçen uzun süreye rağmen ev elini alamadı, hem de elindeki evinden oldu!

Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Mağdurları Umudu Kesti, Elindeki Evinden Olanlar Arsalarını Satışa Çıkardı!

Kentsel dönüşüm denildiğinde yaşanan sorunlar ile akla ilk gelen bölgeler arasında yer alan Fikirtepe ne yazık ki çok sayıda kişinin kentsel dönüşüm mağduru olduğu bir bölge haline geldi. 

Depreme dayanıklı, yeni binalarda oturmak için evini müteahhitlere veren vatandaş aradan geçen uzun süreye rağmen hem yeni evini alamadı hem de yıkılan evi nedeniyle elindeki evden oldu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ödenen kentsel dönüşüm kira yardımı tutarı da kesilince vatandaş iyice mağdur oldu. 

FİKİRTEPE KENTSEL DÖNÜŞÜM SORUNU 9 SENEDİR ÇÖZÜLEMEDİ! 

İstanbul'da sahip olduğu konumu ile en değerli bölgeler arasında yer alan Fikirtepe bu nedenle kentsel dönüşümde de büyük önem taşıyordu. 9 sene önce bölgede başlanan kentsel dönüşüm projelerinde yapılan hesapsız işler ve plansız çalışmalar neticesinde pek çok proje yıkım yapılmasına karşın hiç start almaz bazı projeler ise yarım kaldı. 

Hürriyet Gazetesi yazarlarından Gülistan Alagöz tarafından yapılan habere göre bölgede vatandaş artık beklemekten yıldı ve arsa paylarını satışa çıkardı. Konu hakkında açıklama yapan Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Derneği Başkanı Engin Akgüzel "2008-2010'da fiyatlar 3-5 bine geldi.

2011'de özel imar uygulama alanı ilan edildikten sonra 6-8 bin liraya, 2014-2015 yıllarında ise 10-12 bin liraya ulaştı. Bölgenin konumu fiyat artışında önemli bir rol oldu. Zaman içerisinde Fikirtepe'de yaşanan olumsuzluklar, 'Fikirtepe bitmez' algısı, yarım kalan projeler değer kaybı yarattı. Bugün bölge vatandaşı arsalarını metrekaresi 3 bin 500- 5 bin liraya satıyor" diyerek artık insanların çözüm beklediklerini söyledi. 

VATANDAŞ EV SAHİBİYKEN KİRACI OLDU! 

Akgüzel insanların ev sahibiyken kiracı konumuna düştüklerini  belirterek pek çok kişinin de borç batağına saplandığını söyledi. Zorlukla geçinen dar gelirli insanların yaşadığı bölgede pek çok kişinin birde kira yükü ile ezildiğini belirten Akgüzel yaşanan mağduriyetin her geçen gün biraz daha arttığını dile getirdi. 

Emlak365.com