Heybeliada ve Burgazada'da Yıkım Gerginliği! Tüm Ahırlar Yıkıldı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Burgazada ve Heybeliada'da yer alan kalan son ahırları da yıktı. Orman Genel Müdürlüğü tarafından gönderilen tebligat sonrası adalıların tepkilerine rağmen tüm ahırlar yıkılmış oldu.

Heybeliada ve Burgazada'da Yıkım Gerginliği! Tüm Ahırlar Yıkıldı
Heybeliada ve Burgazada'da kalan son at ahırları da İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Orman Genel Müdürlüğünce gönderilen tebligat sonrası yıkıldı. Adalılar yıkım kararına tepki gösterirken alınan güvenlik önlemleri altında yıkım işlemleri tamamlandı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan açıklama ile yıkılan at ahırlarının olduğu bölgelere belediye tarafından atlı zabıtaların kullanımına sunulmak üzere modern ahırların inşa edileceği duyuruldu.

ADALARIN ATLARI PLATFORMU YIKIMA KARŞI ÇIKTI! 

Alınan yıkım kararına Adaların Atları isimli platform karşı çıktı. Yıkım kararının duyurulmasının ardından adalılar tarafından kurulan platform üzerinden yapılan açıklamada "Burgazada'da atların evlerinin yıkılması adil değil, atlar ve Adalar için doğru bir politika değil. İBB'nin ahır alanlarına ve atlara sahip çıkmasını, hafriyatı kaldırarak bölgede sağlıklı ahırlar yapmasını istiyoruz" denilerek yıkıma olan tepki dile getirildi.

İBB Başkan Danışmanı Tonguç Çoban ise yapmış olduğu açıklamasında yıkım kararının Orman Genel Müdürlüğü tarafından verildiğini, bu karar uymadıkları takdirde tahsis edilen alanın iptal edileceğini belirterek yıkımın tüm kamu birimlerinin katılım ile gerçekleştirildiğini söyledi. Çoban tüm yasal izinleri aldıktan  ve gerekli işlemleri tamamladıktan sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak yıkılan ahırların olduğu bölgelere atlı zabıtaların kullanımlarına sunulmak üzere Heybeliada ve Burgazada'da nitelikli ahırların yapılacağını söyledi.

Hatırlanacağı üzere adalarda faytona sürülen atların eziyet gördüğü haberleri üzerine adalarda fayton uygulamasına son verilmiş, faytonlara sürülen atlar İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından koruma altına alınarak kurulan özel localara alınmıştı.
Yorumlar (0)