İmar Barışı ile Yapı Kayıt Belgesi Alanlar Dikkat! İmar Affı Yasaklanacak Mı, Yapı Kayıt Belgeleri İptal Edilebilir Mi?

İzmir'de yaşanan depremde Türkiye yine yıkılan binaların enkazları altında yitirilen canlarla bir kere daha deprem gerçeği ile yüz yüze geldi.

İmar Barışı ile Yapı Kayıt Belgesi Alanlar Dikkat! İmar Affı Yasaklanacak Mı, Yapı Kayıt Belgeleri İptal Edilebilir Mi?

İzmir'de yaşanan depremde Türkiye yine yıkılan binaların enkazları altında yitirilen canlarla bir kere daha deprem gerçeği ile yüz yüze geldi. Yaşanan depremde çürük binaların yıkılması sonrasında imar barışı bir kere daha gündeme taşınırken, yapı kayıt belgesi ile alınan tüm ruhsatların iptal edilmesi talep edildi. TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu tarafından açıklanan kararlar haberimizde..

Seferihisar merkezli yaşanan 6,6 şiddetindeki deprem ile İzmir'de 17 bina yıkılırken yazık ki enkaz altında kalan 114 vatandaşımız hayatını kaybetmişti. Yaşanan deprem sonrası bölgede incelemelerde bulunan TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu yapmış olduğu incelemeler sonrasında çok konuşulacak açıklamalarda bulundu ve imar barışı ile verilen tüm ruhsatların iptal edilmesini istedi. İMAR BARIŞI BAŞVURUSU YAPAN 4 MİLYON KİŞİ YAPI KAYIT BELGESİ ALMIŞTI! İmar barışı kapsamında başvuru yaparak gerekli ücret ödemesini yapan 4 milyon kişi yapı kayıt belgesi alarak yasal düzenlemeden yararlanmıştı. Konu hakkında hazırlanan raporda “Yer seçiminden başlayarak imar planlarının afet riskine göre hazırlanması önem arz etmektedir. İçinde yaşadığımız binaların tasarım, inşa, denetim ve bakım süreçlerinin rant amaçlı yaklaşımlarla sürdürülmesi, depremlerin yıkıcı sonuçlarla karşımıza çıkmasına neden olmaktadır.Depreme dayanıklı yerleşim alanları ve yapılar tasarlamanın, üretmenin, deprem hasarları ve can kayıplarının azaltılmasının bilinen tek yolu, mühendis, mimar ve şehir plancılığı hizmetlerinin eksiksiz bir şekilde uygulanmasıdır. Bu çerçevede; denetimsiz ve kaçak yapılaşmaya derhal son verilmelidir. İmar afları yasaklanmalıdır. İmar barışı adı altında ruhsatlandırılan tüm ruhsatlar iptal edilmelidir" denilerek yapı kayıt belgesi kullanılarak alınan tüm ruhsatların iptal edilmesi talep edildi. İmar barışı düzenlemesinden yararlanan ancak yapı kayıt belgesi ücretini ödeyemediği için bu hakkı kaybeden çok sayıda kişi ise kendilerine bir şans daha verilmesini isteyerek yeni imar barışı talep ediyordu. Emlak365.com


Yorumlar (0)