İstanbul Fikirtepe Kentsel Dönüşü Projesinde İmar Planları Askıya Çıktı

Türkiye'nin üzerinde durduğu kentsel dönüşüm çalışmalarında İstanbul ilk sırada yer alıyor.

İstanbul Fikirtepe Kentsel Dönüşü Projesinde İmar Planları Askıya Çıktı
Türkiye'nin üzerinde durduğu kentsel dönüşüm çalışmalarında İstanbul ilk sırada yer alıyor. Hem deprem riskli hemde kalabalık nüfus nedeniyle kentin çok sayıda bölgesinde kentsel dönüşüm çalışmaları sürüyor. Bu çalışmalar arasında en önemli olanlarından birisi de Fikirtepe Kentsel Dönüşüm çalışması olarak gösteriliyor. Bu bölgede devam eden çalışmalar kapsamında bakanlık ilk aşamayı tamamladı.

İMAR PLANLARI TAMAMLANDI ASKIYA ÇIKTI

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İstanbul Kadıköy Fikirtepe riskli alanı ve çevresinin yeni imar planını hazırlayarak askıya çıkardı. Bakanlık tarafından ilan edilen imar planında konut ve işyerleri için çalışmaya alınan alanın yüzde 49'luk bölümü kullanılacak. Diğer yüzde 51'lik alan ise eğitim, sağlık, park alanı gibi donatı alanı olarak değerlendirilecek.  Bakanlığın imar planı kapsamında konut ve ticaret alanlarında daha önceden alınan ruhsatlar geçerli olacak.

Bölgede devam eden kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında son bilgi ise bakanlıktan geldi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Vedad Gürgen konuya ilişkin açıklamlarda bulundu. Gürgen konuşmasında yeni imar planına ilişkin bili verirken sosyal donatılara ayrılan alanlar üzerinde durdu.

Yeni planla bütünlük sağlandığını ifade eden Gürgen "Fikirtepe'de 61 yapı adası vardı ve hepsi ayrı ayrı kamuya terk yapıyordu. Kamuya terk alanlarında da yeşil alan, okul, hastane gibi ihtiyaçlar karşılanıyordu. Şimdi yeni planda parça parça değil bir bütün şeklinde terk olacak. Böylece bölgenin tamamına hitap edilecek şekilde donatılar yapılacak" açıklamasında bulundu. Yeni imar planı kapsamında detaylar hakkında da konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Vedad Gürgen vatandaşların haklarının korunduğunu vurguladı. Vatandaşın daha önce yaptığı anlaşmalara sadık kalınarak ve hakları gözetilerek bir plan yapıldığını söyleyen Gürgen, toplu terk sayesinde yolların daha geniiş olacağını ifade etti. Gürgen bölgede 30 metrelik bir bulvar olacağını sözlerine ekledi.

MURAT KURUM İNŞAAT TARİHİNİ AÇIKLAMIŞTI

İstanbul Fikirtepe kentsel dönüşüm projesinde inşaat çalışmalarının ne zaman başlayacağına ilişkin açıklama ise Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'dan gelmişti. Murat Kurum geçtiğimiz günlerde yaptığı konuşmasında "Fikirtepe'de 60 bin vatandaşımızı ilgilendiren 15 bin konutluk kentsel dönüşüm projesi gerçekleştiriyoruz. Mart ayı itibarıyla etaplar halinde inşa sürecine başlayacağız." dedi.
Yorumlar (0)