İstanbul Kentsel Dönüşüm Projeleri! Murat Kurum İlçe İlçe Açıkladı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İstanbul'da kentsel dönüşüm çalışmalarına ilişkin konuştu. Bakan Kurum hem geçmiş projeler hemde gelecek projeler hakkında açıklamalarda bulundu.

İstanbul Kentsel Dönüşüm Projeleri! Murat Kurum İlçe İlçe Açıkladı
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum katılmış olduğu bir program kapsamında İstanbul'da devam eden kentsel dönüşüm çalışmalarına değindi. Bu zamana kadar yapılmış projelere ilişkin hatırlatmalarda bulunan Bakan Kurum bundan sonraki dönemde yürütülecek projelere değindi.

İSTANBUL'DA KENTSEL DÖNÜŞÜM

İzmir ve Elazığ depremlerinde yaşanan yıkımlar kentsel dönüşüm çalışmalarının önemini bir kez daha gösterdi. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum sık sık kentsel dönüşüm çalışmalarının önemine vurgu yaparak bu konunun terörle mücadele kadar önemli olduğunu vurguladı.

Bu kapsamda konuya dair sık sık açıklamalarda bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum bir program kapsamında konuştu. Konuşmasında milyonlarca kişinin yaşadığı İstanbul hakkında bilgi veren Bakan Kurum 2000 yılından sonra atılan adımlara değindi. 1999 depreminin ardından mevzuatın değişmesiyle 2000 yılından  Türkiye'de 2 milyon yeni bina, yeni mevzuata göre yapıldı.

İlçe İlçe Açıkladı

Bakan Kurum bu binalarda toplam 12 milyon kadar bağımsız bölüm bulunduğunu ayrıca İstanbul'ada da 273 bin bina, yani 2,5 milyon yeni konut yapıldığını söyledi. Bu rakamın yaklaşık olarak 10 milyon İstanbullu vatandaş anlamına geldiğini ifade eden Bakan Kurum bu vatandaşların deprem konusunda güvenli olduklarını söyledi. Geri kalan konutların yarısının da kentsel dönüşümlü olduğunu ifade eden Bakan Kurum 2000 yılından bu yana İstanbul'da 5 milyon vatandaşımızın sağlıklı güvenli konutlarda yaşamasını sağlandığını söyledi.

Konuşmasının devamında bundan sonraki projeler hakkında konuşan Çevre Bakanı Murat Kurum  "Yani biz eğer önümüzdeki 5 yılda hızımızı arttırır, çok iyi çalışırsak İstanbul'daki risk durumunu büyük oranda ortadan kaldırabiliriz. Bu da ülkemizin özellikle 99 depreminden sonra kentsel dönüşüm ve şehircilik anlamında ortaya koyduğu başarının fotoğrafıdır. Biz bakanlık olarak bugün; İstanbul'da 68 riskli alanda 35 bin binada 117 bin konutun dönüşümü için çalışmalarımızı sürdürüyoruz." dedi.

Bakan Kurum ayrıca İstanbul'da devam eden projelere de değinerek Gaziosmanpaşa, Kartal Orhantepe, Kadıköy, Üsküdar, Kağıthane, Ataşehir, Maltepe, Bağcılar, Güngören, Zeytinburnu, Eyüpsultan, Başakşehir, Beyoğlu Sütlüce, Okmeydanı ve Hacıhüsrev'de, Esenler'de yeni konutlar, yeni iş yerleri yapıyoruz bilgisini verdi.
Yorumlar (0)