KENTSEL DÖNÜŞÜM

İTO Başkanı Avdagiç "İmar Barışı Süresi 6 Ay Daha Uzatılmalı"

İmar barışında son başvuru tarihi 31 Ekim 2018 tarihinde sona erecek. Ancak başvuru süresinin uzatılma ihtimali ağır basıyor gibi gözüküyor.

İmar barışında son başvuru tarihi 31 Ekim 2018 tarihinde sona erecek. Ancak başvuru süresinin uzatılma ihtimali ağır basıyor gibi gözüküyor.

Dün Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum başvuru süresinin uzatılması talebini gözden geçirdikleri yönünde açıklamada bulunmuştu. 

Bugünde İstanbul Ticaret Odası İTO Başkanı Şekib Avdagiç imar barışı hakkında açıklamada bulunarak imar barışında başvuruda bulunmayan 7 milyon kişiye ulaşmak için en az imar barışı başvuru süresinin 6 ay daha uzatılmasını istedi. 

Hem İmar Barışı Başvuru Süresi Hem De Yapı Kayıt Belgesi Ücreti Son Ödeme Tarihi Uzatılmalı 

Konu hakkında açıklamada bulunan İTO Başkanı Avdagiç açıklamasında “İmar Barışı’nda başvuru süresini uzatırsak, hem şimdiye kadar ödenen 5 milyar liralık başvuru bedeli ikiye katlanır hem de devlet babanın şefkat eli bir sebeple başvuru yapamamış vatandaşa da uzanmış olur.

Bilhassa ticari binalarda İmar Barışı’na başvuru tutarları daha yüksek. Yaşadığımız süreç de göz önünde bulundurularak, sanayi üretimi yapılan yerler ve ticari binalarda İmar Barışı’nda taksitlendirme ve ödeme kolaylığına ihtiyaç var. Bu, başvuruları da artıracaktır.” dedi. 

İmar Barışı Taksitle Ödenmeli! 

Taksitle imar barışı ödemesi vatandaşın en çok istediği kolaylıklardan biri olarak öne çıkıyor. Özellikle de düşük kredi notu, kara listeye girmek ya da aylık gelir belgesi olmaması gibi farklı nedenlere bağlı olarak “bankadan kredi çekemiyorum” diyen kişiler için yapı kayıt belgesi ücreti taksit seçeneği büyük önem taşıyor. 

Bu noktada imar barışı taksit sayısı da büyük önem taşıyor. Vatandaşlar en azından imar barışı ücreti için 24 ay vade istiyor. İmar barışı ücreti için böyle bir seçenek sunulup sunulmayacağı ise merak konusu oldu. 

Emlak365.com


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir