İzmir Büyükşehir Belediyesi Binası Hakkında Yıkım Kararı Çıktı!

1868 yılında inşa edilen ve 31 belediye başkanına ev sahipliği yapan tarihi İzmir Büyükşehir Belediyesi binası için yıkım kararı çıktı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Binası Hakkında Yıkım Kararı Çıktı!

1868 yılında inşa edilen ve 31 belediye başkanına ev sahipliği yapan tarihi İzmir Büyükşehir Belediyesi binası için yıkım kararı çıktı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer İzmir'de yaşanan depremde hasar gören ve bu tarihe kadar kullanılmayan bina hakkında alınan yeni kararı duyurdu. İzmir Büyükşehir Belediyesi nereye taşınacak, eski bina yıkılacak mı, yeni hükümet konağı projesi nasıl olacak?

İzmir'de 30 Ekim tarihinde yaşanan 6,6 şiddetindeki depremin ardından hasar gördüğü belirlenen İzmir Büyükşehir Belediyesi binası hakkında alınan yeni karar Başkan Tunç Soyer tarafından ilan edildi. İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ BİNASI YIKILACAK YERİNE YENİ HÜKÜMET KONAĞI İNŞA EDİLECEK! Konu hakkında resmi sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer "İzmir Büyükşehir Belediye binasını depremden bu yana kullanmıyoruz. Yaptırdığımız incelemede binamız az-orta hasarlı çıktı ve güçlendirilerek kullanılması önerildi. Ama biz bunu tercih etmiyoruz" diyerek bina için yıkım kararı aldıklarını duyurdu. Başkan Soyer "Binayı yıkıp yerine tarihi Hükümet Konağı ile bütünleşen sembolik bir başkanlık ve meclis binası yaparak kalan alanı Atatürk Meydanı'na katacağız. İzmir'e ve İzmirlilere hayırlı olsun. Umarım Konak'taki diğer kamu kurumlarına da örnek olur" diyerek yeni projeyi de duyurmuş oldu. Alınan karar ise İzmirlileri ikiye böldü. 

Bazıları güçlendirme yapılarak  tarihi binanın İzmir'in sembolü olduğunu ve korunması gerektiğini söylerken bir grup ise yeni hükümet konağının bu meydana yapılmaması gerektiğini meydanın boşaltılarak peyzaj çalışması ile vatandaşların kullanabileceği bir sahaya çevrilmesi gerektiğini savundu. Yapımına 15 Kasım 1867 tarihinde başlanan ve 1868 yılında resmen hizmete açılan İzmir Büyükşehir Belediyesi binası İzmir'in en büyük ve merkezi konumu olan Konak Meydanı'nda yer alıyor. Emlak365.com


Yorumlar (0)