Kentsel Dönüşüm İçin Kritik Uyarı: Müteahhit Seçimine Dikkat!

Türkiye peş peşe yaşanan depremlerle sarsılmaya devam ederken kentsel dönüşüm projelerinin hayati önemi her seferinde daha da fazla hissediliyor.

Kentsel Dönüşüm İçin Kritik Uyarı: Müteahhit Seçimine Dikkat!

Türkiye peş peşe yaşanan depremlerle sarsılmaya devam ederken kentsel dönüşüm projelerinin hayati önemi her seferinde daha da fazla hissediliyor. Son olarak İzmir'de yaşanan depremde hasar gören binaların yenilenmesi için kritik müteahhit uyarısı geldi!

30 Ekim 2020 tarihinde İzmir'de yaşanan 6.6 şiddetindeki deprem ile 14 bina yıkılmış, çok sayıda bina ise ağır hasarlı ve hasarlı olarak yapı denetimden geçmişti. Yıkılacak olan binalarda çalışmalar başlarken şehide kentsel dönüşümün önemi ve aciliyeti bir kere daha anlaşılmış oldu. 

KENTSEL DÖNÜŞÜMDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER NELER?

Kentsel dönüşüm çalışmalarının hız kazandığı şehirde evini müteahhide verecek olan kişilere kritik uyarılar geldi. İşte kentsel dönüşümde dikkat edilmesi gerekenler;

En çok dikkat edilmesi gereken konu müteahhit seçimidir. Daha önce yapmış olduğu işler ve teslim ettiği projeler incelenmelidir. 

Sektörel deneyimi olan, kentsel dönüşüm projeleri gerçekleştiren ve bu projeleri eksiksiz olarak teslim ederek iskan belgesi ile iş tamamlama belgesi olan müteahhitler tercih edilmelidir. 

Kentsel dönüşüm her iki taraf içinde kar amaçlı yapılmalıdır. Müteahhit kar marjını mümkün olduğunca düşük tutmalı, ev sahibi ise çok daha büyük ve güzel bir ev hayali kurmamalıdır. Tarafların birbirinden beklentisi makul seviyede tutulmalıdır. 

Kentsel dönüşüm sözleşmesi mutlaka alanında uzman bir avukattan yardım alınarak hazırlanmalı, noter onaylı olarak düzenlenmelidir. 

Müteahhidin kendisi kadar teknik ekibi de deneyimli olmalı, panik halinde aceleci davranılmamalı, sözleşme imzalanmadan önce mümkün olduğunca ince eleyip sık dokuyarak en doğru karar alınmalıdır. 

İnşa edilen konutun yeni yönetmeliklere uygun olarak imal edilmesi, talep edilen tüm istekler sözleşmede detaylı olarak yer almalıdır. 

Emlak365.com

Yorumlar (0)