Oturduğunuz Mahalleye Kentsel Dönüşüm Ne Zaman Gelir?

Kentsel dönüşüm projeleri vatandaşların merak ettiği alanlardan bir tanesi. Özellikle eski binalarda oturan vatandaşları kendi mahallelerine kentsel dönüşümün ne zaman geleceğini araştırıyorlar. TOKİ tarafından yürütülen kentsel dönüşüm projelerinde izlenen sürece ilişkin detayları sizlerle paylaşıyoruz.

Oturduğunuz Mahalleye Kentsel Dönüşüm Ne Zaman Gelir?

Türkiye geneli onlarca şehirde kentsel dönüşüm proje çalışmaları aralıksız devam ediyor. 

Bu projeler için devlet çok önemli bir bütçe ayırırken TOKİ Başkanlığı uzun bir süredir on binlerce konutun dönüşümünde öncü oldu. Tüm riskli yapıların dönüştürülmesi tamamlanana kadar devam edecek kentsel dönüşüm çalışmalarında öncelik riskli bölgelerde. 

KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJELERİNDE ÇALIŞMALAR ARALIKSIZ DEVAM EDİYOR

Kentsel dönüşüm çalışmaları özellikle deprem riski çok yüksek olan bölgelerde devam ediyor.

Listenin ilk sırasında ise İstanbul geliyor. Türkiye genelinde en fazla kentsel dönüşüm çalışması olası bir Marmara depreminde en büyük hasarı alması öngörülen İstanbul'da sürüyor. İstanbul'un dışında çok sayıda şehirde de yenileme çalışmaları sürüyor. 

Oturduğunuz Mahalleye Kentsel Dönüşüm

Vatandaşların oturmuş oldukları mahalleye kentsel dönüşüm projesinin gelip gelmemesi bazı koşullara bağlı. TOKİ Başkanlığı kentsel dönüşüm projelerinin hangi mahallelere erken gelip gelmeyeceğine dair şu bilgileri verdi. 

"Teknik verilere bağlı olarak (jeolojik durum, zemin özellikleri, depremsellik, tarihi ve doğal miras); tasfiyesi zorunlu alanlar, afet bölgeleri ile kentsel arazi değeri yüksek ancak yapılaşma kalitesi düşük ve kentsel kimliğe uyumsuz alanlar bu projelere konu edilmektedir."

Bunun yanında kurum yukarıda da aktardığımız gibi riskli şehirlerde ki riskli yapılara öncelik sağlıyor.

Emlak365.com