KENTSEL DÖNÜŞÜM

Parsel Bazında İmar Planı Değişikliği Kalkıyor!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat kurum parsel bazlı imar değişikliği hakkında almış oldukları kararı açıkladı. Anadolu Ajansı tarafından gerçekleştirilen canlı yayına konuk olan Bakan Murat Kurum önemli açıklamalarda bulundu. Detaylar haberimizde...

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat kurum parsel bazlı imar değişikliği hakkında almış oldukları kararı açıkladı. Anadolu Ajansı tarafından gerçekleştirilen canlı yayına konuk olan Bakan Murat Kurum önemli açıklamalarda bulundu. Detaylar haberimizde…

Son dönemde sık sık tartışmalara konu olan ve kentsel dönüşümde büyük rant savaşlarına neden olan parsel bazlı imar planı değişikliği hakkında yeni açıklamal geldi. 

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANI MURAT KURUM: PARSEL BAZLI İMAR PLANI DEĞİŞİKLİĞİNİ TAMAMEN KALDIRIYORUZ! 

Anadolu Ajansı Editör Masası programına konuk olan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum “Artık parsel bazında imar planı değişikliğini tamamen kaldırıyoruz. Şehirlerimizi daha planlı, silüeti düzgün, etrafa, komşusuna, yandaki parsele zarar vermeyen şekliyle yönetmiş olacağız” sözleri lie artık parsel bazında imar planı değişikliklerine onay vermeyeceklerini duyurdu. 

PARSEL BAZLI İMAR PLANI NEDİR?

İmar planları parsel bazında imar planı ve ada bazında imar planı olmak üzere iki ana kategoriye ayrılmaktadır. 

O bölgede yaşayan insanların yaşamış oldukları alanda en iyi oturma, sağlık, dinlenme, ulaşım, eğlence ve yaşama koşullarına ulaşmalarını sağlamak amacı ile oluşturalacak çözüm önerilerini kapsayan panlara imar planı adı verilir. 

Tematik planlar olark hazırlanan imar planları ile amaç daha modern ve yaşanabilir şehirler oluşturmaktır. 

Parsel bazlı imar planlarının yasaklanması ile beraber kişiye özel olarak plan  değişikliğinin önü kapatılmış olacak. Artık imar planı değişikliği yaparken o çevrede yaşayan tüm insanların yararlanacağı şekilde, iyileşme getirecek düzenlemeler hayata geçirilecek. 

Emlak365.com


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir