16 Ocak 2019 Çarşamba 15:36 | Güncelleme: 30 Eylül 2020, 15:14
TKGM İmar Barışı 2018/8 Sayılı Genelge De Değişiklik Yaptı

2018/8 Sayılı Genelge için değişiklik yapıldığı duyuruldu. TKGM tarafından yapılan duyuru ile  3194 Sayılı İmar Kanununun Geçici 16. Maddesi (İmar Barışı) Uyarınca Yapılacak Olan İşlemler için düzenleme yapıldı. 

"18/5/2018 tarih ve 30425 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren 7143 sayılı Vergi ve Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanunun 16'ncı maddesi ile 3194 sayılı İmar Kanununa Geçici 16. madde eklenmiş ve buna göre; afet risklerine hazırlık kapsamında ruhsatsız veya ruhsat ve eklerine aykırı yapıların kayıt altına alınması ve imar barışının sağlanması amacıyla 31/12/2017 tarihinden önce yapılmış yapılar İçin yapı kayıt belgesi verilebileceği düzenlenmiştir.

İlgi (a) Kanun maddesinde; "Yapı kayıl belgesi alınan yapıların. Hazineye ait taşınmazlar üzerine inşa edilmiş olması halinde bu taşınmazlardan özel kanunları kapsamında kalan ve bu özel kanunlara göre değerlendirilmesi gerekenler dışında kalanlar, Bakanlığa tahsis edilir. Tahsis işleminden sonra yapı kayıt belgesi sahipleri ile bunların kanuni veya akdi haleflerinin talepleri üzerine taşınmazlar Bakanlıkça rayiç bedel üzerinden doğrudan satılır.

Yapı kayıt belgesi alman yapıların belediyelere ait taşınmazlar üzerine inşa edilmiş olması halinde, yapı kayıt belgesi sahipleri ile bunların kanuni veya akdi haleflerinin talepleri üzerine bedeli ilgili belediyesine ödenmek kaydıyla taşınmazlar rayiç bedel üzerinden belediyelerce doğrudan satılır. Yapı kayıt belgesi yapının kullanım amacına yönelik olup, yapının yeniden yapılmasına veya kentsel dönüşüm uygulamasına kadar geçerlidir.

Yapı kayıt belgesi düzenlenen yapıların yenilenmesi durumunda yürürlükte olan imar mevzuatı hükümleri uygulanır. Üçüncü kişilere ait Özel mülkiyete konu taşınmazlarda bulunan yapılar İle Hazineye ait sosyal donatı için tahsisli araziler üzerinde bulunan yapılar bu madde hükümlerinden yararlandırılmaz.

Yapı ruhsatı alıp da yapı kullanma izin belgesi almamış veya yapı ruhsatı bulunmayan yapılarda, yapı kayıt belgesi ile maliklerin tamamının muvafakatinin bulunması ve imar planlarında umumi hizmet alanlarına denk gelen alanların terk edilmesi halinde yapı kullanma izin belgesi aranmaksızın cins değişikliği ve kat mülkiyeti tesis edilebilir. "

2018/8 Sayılı Genelgede Değişiklik TKGM, İmar Barışı Genelgesi Tam Metni 

Emlak365.com


Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mehmet 2019-01-16 17:18:13

Kıymetli devlet büyüklerim Allah rızası için bu yasanın kapsamını genişletin 18 mayıs 2018 öncesini kapsasın insanların emekleri çöpe gitmesin

Avatar
Mustafa 2019-01-17 10:42:56

Evet bende katılıyorum arkadaşa neden kanunun yayınlandığı tarihe kadar olan yapıları kapsamıyor, sonuçta kanunun yayımlandığı tarihten önce yapılmış yapı olmuyor mu bu yapılarda,bu 6 aylık sürede kalan yapıların hakkı olmuyor mu imar barışı, büyüklerimiz inşAllah sesimizi duyar.

Avatar
ABDULLAH 2019-01-17 16:15:14

18.05.2018 tari̇hi̇nde çıkarılan i̇mar kanunu neden bu tarihe kadar olan yapıları kapsamıyor anlamış değilim,önceki çevre bakanı mehmet özhaseki bu tarihin talep olması halinde değerlendirilebileceğini röportajlarında belirtmişti, şimdiki bakanımızdan murat kurumdan bunu çözmesini bekliyoruz

Avatar
Ferhat 2019-01-18 22:02:35

Imar barışı 2018 yılında yapılan kaçak yapilarida kapsamalidir.